Palenie a nowotwory urologiczne

2017-06-19

W badaniu ankietowym - przeprowadzonym przez naukowców Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie - wzięło udział 718 pacjentów, 84 proc. z nich to palacze. Aż 60 proc. badanych informacje o raku pęcherza i jego związku z paleniem otrzymało dopiero od lekarza, do którego trafili w związku z tą chorobą.

Do nowotworów układu moczowego, mających ścisły związek z paleniem tytoniu i długotrwałą ekspozycją na zawierający toksyny mocz należą: rak pęcherza moczowego, nerki, moczowodu i miedniczki.

Chociaż choroby układu moczowego i wizyty u urologa przestają być w Polsce tematem wstydliwym, to wciąż wielu chorych zgłasza się do lekarza zbyt późno, wówczas gdy do urologa powinien zgłaszać się każdy mężczyzna po ukończeniu 50. roku życia.

Podczas kongresu obejrzano dwie sesje chirurgii na żywo z Krakowa i Torunia.
Transmitowano m.in. laparoskopową operację wycięcia pęcherza moczowego z wykorzystaniem robota da Vinci, prowadzoną przez prof. Tomasza Drewę w Szpitalu Wojewódzkim w Toruniu, oraz taki sam zabieg przeprowadzony metodą laparoskopii przez prof. Piotra Chłostę, wykonywano w Katedrze i Klinice Urologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Specjalisci-wciaz-niska-swiadomosc-wplywu-palenia-na-ryzyko-nowotworow-urologicznych,173855,8.html


Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti; ul. Ciołka 13, 01-445 Warszawa; tel.: 22 279 49 07, fax: 22 279 49 10
© UroConti 2007 - 2019
create by QMD Company