Neuromodulacja w Warszawie

2019-11-29

6 grudnia w Oddziale Klinicznym Urologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie odbędą się pierwsze w woj. mazowieckim refundowane zabiegi wszczepienia neuromodulatora u pacjentów z NTM.

Dr Maciej Oszczudłowski wraz z zespołem pod kierownictwem prof. CMKP dr. hab. n.med. Jakuba Dobrucha oraz z udziałem dr. Marttiego Aho ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tampere (Finlandia) wszczepią pacjentom z nadaktywnością pęcherza moczowego specjalną elektrodę, która stymuluje prawidłowe działanie nerwów i pęcherza moczowego.

Na czym polega neuromodulacja?

Leczenie metodą neuromodulacji nerwów krzyżowych jest dwuetapowe. Najpierw implantowana jest elektroda, którą podłącza się do stymulatora zewnętrznego. 7-14 dni od zabiegu oceniana jest reakcja pacjenta na neuromodulację. Jeśli wystąpiła poprawa w kontroli mikcji i nie pojawiły się skutki uboczne, w drugim etapie implantuje się - już pod skórę - docelowy neuromodulator, który stymuluje nerwy krzyżowe za pomocą łagodnych impulsów elektrycznych. Neuromodulacja jest odwracalna; łatwo usunąć wszystkie wszczepione elementy z kości krzyżowej. Baterie wymienia się co 6-8 lat.

Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti; ul. Ciołka 13, 01-445 Warszawa; tel.: 22 279 49 07, fax: 22 279 49 10
© UroConti 2007 - 2020
create by QMD Company