Apel do PE w sprawie obrony zdrowia

2020-07-27

Stały Komitet Lekarzy Europejskich (CPME), który reprezentuje krajowe stowarzyszenia medyczne w całej Europie, wezwał Parlament Europejski do interwencji i obrony zdrowia, odnoszą się do informacji o obniżeniu funduszu naprawczego na zdrowie.

Prezes CPME prof. dr Frank Ulrich Montgomery skomentował wyniki nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej, który odbył się w dniach 17-21 lipca 2020 roku, w tym ogromne cięcia w budżecie na zdrowie.

W ostatnich miesiącach politycy unijni zdecydowanie opowiadali się za większymi inwestycjami w zdrowie, badania naukowe i przygotowanie się na wypadek pandemii. Komisja Europejska zapowiedziała zainwestowanie 9,4 mld euro w opiekę zdrowotną i personel medyczny, jednak Rada Europejska zdecydowała o obniżeniu funduszu naprawczego przeznaczonego na zdrowie do 7,7 mld euro

- Ta decyzja odzwierciedla, że pierwszeństwo mają inne względy niż zdrowie ludzi - powiedział prof. Frank Ulrich Montgomery. - Tanio i łatwo jest oklaskiwać tych, którzy z narażeniem życia walczyli z COVID-19. Ale jeśli chodzi o konkretne decyzje, europejscy liderzy wolą przemysł i handel od zdrowia i pacjentów. Lekarze europejscy wzywają Parlament Europejski do interwencji i obrony zdrowia.

CPME prosi organizacje krajowe o kontaktowanie się z posłami do Parlamentu Europejskiego z danego państwa w sprawie poparcia odezwy CPME, a także o publikowanie jej w mediach społecznościowych. Treść odezwy CPME w języku angielskim dostępna jest tutaj.

Źródło: www.cowzdrowiu.pl

Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti; ul. Ciołka 13, 01-445 Warszawa; tel.: 22 279 49 07, fax: 22 279 49 10
© UroConti 2007 - 2020
create by QMD Company