.:UroConti - Stowarzyszenie Osób z NTM:. O projekcie nowej listy refundacyjnej...
WFIPP
Support_In_Continence

O projekcie nowej listy refundacyjnej...

2021-02-12

Redakcja "Polityki Zdrowotnej" rozmawiała z wiceministrem Maciejem Miłkowskim o planowanych zmianach na liście leków refundowanych. Padły deklaracje na temat listy 75+ oraz refundacji środków chłonnych. Brak informacji o oczekiwanej II linii leczenia OAB.

Na pytanie "Czy resort przewiduje też jakieś zmiany na liście leków dla seniorów lub kobiet w ciąży?" wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski odpowiedział: "Analizujemy pewne zmiany na liście leków dla seniorów. Mamy już ocenę z AOTMiT dotyczącą możliwości wprowadzenia kolejnych leków i możemy podejmować decyzje. Na pewno solifenacyny, czyli lek stosowany w leczeniu nadreaktywności pęcherza, pęcherza neurogennego - przy bardzo dużej grupie stosującej tę substancję czynną - powinien wejść na tę listę.
Chcemy też wprowadzić pewne zmiany dotyczące refundacji wyrobów medycznych na zlecenie, w szczególności dotyczące zwiększenia limitów cen dla pieluchomajtek i wprowadzenie nowych grup wyrobów medycznych, i nowych wskazań dla produktów już refundowanych. Celem jest zmniejszenie odpłatności dla pacjentów, bo tam przez kilka lat nie zmieniały się limity cenowe."

Niestety w rozmowie nie padło nic na temat refundacji II linii leczenia w zespole pęcherza nadreaktywnego (OAB), na którą pacjenci z tym schorzeniem czekają już siódmy rok. Przypominamy, że pierwsza pozytywna rekomendacja Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji została wydana w 2014 roku.

Pełna treść rozmowy z wiceministrem Maciejem Miłkowskim dostępna jest na stronie www.politykazdrowotna.com.

Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti; ul. Ciołka 13, 01-445 Warszawa; tel.: 22 279 49 07, fax: 22 279 49 10
© UroConti 2007 - 2021
create by QMD Company