.:UroConti - Stowarzyszenie Osób z NTM:. Koszt leczenia odleżyn = mały samochód!

Koszt leczenia odleżyn = mały samochód!

2011-04-18
Stowarzyszenie Osób z NTM "UroConti", działając aktywnie na rzecz osób z problemem nietrzymania moczu, tym razem zajmuje głos w sprawie wysokich kosztów leczenia odleżyn.

W tej sprawie organizacja wystosowała pismo m.in. do przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Sejmowych, Senackich Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, w którym zwraca uwagę na kosztowne leczenie odleżyn, spowodowanych m.in. ograniczonym dostępem do środków wchłaniających, zapewniających podstawy higieny osobistej pacjentom z ciężkim nietrzymaniem moczu. Do pisma załączono breloczek w kształcie samochodu, który ma symbolizować wysokie koszty leczenia odleżyn, porównywalne do kosztów zakupu małego samochodu. Z opracowanych analiz wynika, że koszty leczenia odleżyn w zależności od stadium zaawansowania wynoszą od kilkuset do nawet 20 tysięcy złotych. Na wzrost kosztów duży wpływ ma czas terapii, która trwa wiele miesięcy, niekiedy ponad rok – podaje organizacja.

Pragniemy zwrócić uwagę, że większości odleżyn można uniknąć m.in. poprzez odpowiednią opiekę nad pacjentem oraz zapewnienie chorym dostępu do środków wchłaniających o podwyższonym standardzie oraz ilości zapewniającej podstawy higieny osobistej – argumentuje Stowarzyszenie. Uważamy, że wysokie koszty leczenia odleżyn są niewspółmierne do wydatków, jakie NFZ mógłby przeznaczyć na refundację większej ilości środków absorpcyjnych dodaje.

Stowarzyszenie w swoim piśmie zastanawia się nad zdrowotnymi i finansowymi konsekwencjami oszczędzania np. na higienie i profilaktyce. Stawia pytanie: Czy nasze Państwo stać na takie zaniedbania?

ZOBACZ PISMO STOWARZYSZENIA UROCONTI (PDF, 386 kB)

Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti; ul. Ciołka 13, 01-445 Warszawa; tel.: 22 279 49 07, fax: 22 279 49 10
© UroConti 2007 - 2020
create by QMD Company