Apel do Ministra ws. badania urodynamicznego

Stowarzyszenie osób z NTM “UroConti” otrzymało korespondencję od profesora urologii z Uniwersyteckiego Ośrodka Medycznego w Maastricht, dr med. Philipa E.V. Van Kerrebroeck w sprawie kontrowersyjnego zapisu dotyczącego obowiązku wykonania badania urodynamicznego przy refundacji leków na zespół pęcherza nadreaktywnego. Pismo Profesora było zaadresowane również do Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza.

W swoim piśmie prof. Philip E.V. Van Kerrebroeck wyraził zaniepokojenie koniecznością wykonania badania urodynamicznego w celu uzyskania refundowanych leków na zespół pęcherza nadreaktywnego. Profesor jest przekonany, że tego typu badanie jest niepotrzebne, a czasem nawet zbędne do postawienia dobrej diagnozy. Ponadto jest ono nieprzyjemne dla chorego i może nieść za sobą zagrożenie uszkodzenia bądź infekcji dróg moczowych.

Profesor Philip E.V. Van Kerrebroeck we wrześniu 2012 roku brał udział w XXXI Kongresie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, na którym m.in. poruszony został problem dostępu do farmakoterapii nietrzymania moczu w Polsce. Wówczas uznał on za kontrowersyjny fakt, że polscy lekarze mają obowiązek przeprowadzania badania urodynamicznego u pacjentów cierpiących na zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB), którzy chcą skorzytsać z  refundowanych leków antycholinergicznych, stosowanych w terapii OAB.

Pin It on Pinterest