NFZ utrudnia refundację

Od kilku dni docierają do nas bardzo niepokojące sygnały od pacjentów o utrudnieniach w zakupie refundowanych środków absorpcyjnych. NFZ wyrzuca z refundacji wkłady anatomiczne o mniejszych rozmiarach, argumentując iż z uwagi na to, że stanowią one zamiennik dla pieluchomajtek, ich chłonność powinna być zbliżona do chłonności pieluchomajtek (wg komunikatu oddziału małopolskiego NFZ).

Argumentacja NFZ jest absurdalna i ma na celu jedynie ograniczenie nam korzystania z najtańszych środków absorpcyjnych. Jesteśmy oburzeni zaistniałą sytuacją. NFZ nie ma żadnych podstaw prawnych dla wprowadzenia tego typu ograniczeń. Obowiązujące od 1 stycznia rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie poszerzyło listę produktów dostępnych w refundacji o majtki chłonne.

Jako organizacja zrzeszająca osoby z nietrzymaniem moczu, wystosowaliśmy w dniu dzisiejszym do Ministra Zdrowia oraz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia protest w tej sprawie. Nie zgadzamy się z bezprawiem firmowanym przez NFZ. Przy skandalicznie niskich limitach cenowych i ilościowych teraz próbuje się z naruszeniem prawa ograniczyć nam dostęp do części najtańszych produktów, zmuszając nas do jeszcze wyższych wydatków.

Apelujemy do pacjentów oraz organizacji pacjenckich o monitorowanie działań NFZ w sklepach medycznych i aptekach oraz zgłaszanie nam wszelkich ograniczeń narzucanych bezprawnie przez urzędników NFZ.

Poniżej zamieszczamy treść pisma skierowanego do Ministra Zdrowia oraz NFZ.

Pin It on Pinterest