PTG chce zniesienia badania urodynamicznego

Podczas dwóch sesji XXXII Kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego poświęconym problematyce nietrzymania moczu oraz zaburzeniom statyki dnia miednicy, których współgospodarzami byli profesorowie Tomasz Rechberger oraz Włodzimierz Baranowski, apelowano do uczestników do składania podpisów pod petycją ginekologów do Ministra Zdrowia w sprawie zniesienia wymogu wykonywania badania urodynamicznego jako warunku niezbędnego do uzyskania refundacji leków stosowanych w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego.

“Starając się pomóc pacjentom w naszej codziennej praktyce, pragniemy podkreslić, że badanie urodynamiczne nie jest niezbędne aby zdiagnozować zespół pęcherza nadreaktywnego – napisali lekarze w swojej petycji. – “Jako lekarze praktycy, dla których najważniejsze jest dobro pacjenta, postulujemy o zmianę postępowania diagnostycznego (…)”.

Jesteśmy zbudowani poparciem przez ginekologów naszych postulatów wysuwanych pod adresem Ministerstwa Zdrowia – powiedziała Barbara Woźniak, członek zarządu Stowarzyszenia Osób z NTM UroConti. Lekarze składali podpisy zarówno podczas sesji poświęconej nietrzymaniu moczu, jak i poźniej, na naszym stoisku. Mamy zamiar przesłać te listy do ministerstwa, żeby pokazać, że w sprawie absurdalnego przepisu dotyczącego wykonywania badania urodynamicznego, ginekolodzy i pacjenci mówią jednym głosem.

Pin It on Pinterest