Badanie urodynamiczne-doświadczenia pacjentów

Raport “Badanie urodynamiczne – doświadczenia pacjentów” przedstawia wnioski z przeprowadzonego wśród członków Stowarzyszenia Osób z NTM “UroConti” badania, dotyczącego doświadczeń pacjentów z wykonywaniem badania urodynamicznego.

Z przeprowadzonego raportu wynika, że ponad połowa chorych, którzy mieli okazję stosować obecnie refundowane leki antycholinergiczne, stosowane w zespole pęcherza nadreaktywnego potwierdzonym badaniem urodynamicznym, odczuła związane z nimi działania niepożądane, między innymi suchość w ustach, nudności i bóle brzucha. Blisko 60% pacjentów z OAB lub mieszanym nietrzymaniem moczu, którzy nie zdecydowali się na leczenie farmakologiczne, nie podjęło tego leczenia właśnie ze względu na konieczność wykonania badania urodynamicznego.

Jak wskazuje raport, większość chorych, którzy przeszli badanie urodynamiczne, odczuwało dyskomfort podczas tej procedury lub wiązała się ona ze średnim komfortem. Dane zawarte w raporcie wskazują, że blisko połowa osób cierpiąca na OAB lub mieszane NTM, podjęłaby terapię lekami refundowanymi, jeżeli nie wiązałaby się z koniecznością wykonania badania urodynamicznego.

Przeprowadzona ankieta potwierdza zatem, że badanie urodynamiczne, które zgodnie ze stanowiskiem specjalistów, nie jest konieczne do postawienia diagnozy zespołu pęcherza nadreaktywnego, stanowi obecnie dla pacjentów bardzo dużą barierę przed podjęciem leczenia farmakologicznego, a jako metoda diagnostyczna wiążąca się z bardzo dużym dyskomfortem pacjentów.

Pin It on Pinterest