Stowarzyszenie UroConti w Sejmie

10 marca br. odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Pacjentów, na które zostali zaproszeni przedstawiciele organizacji pacjenckich, wśród których znalazło się m.in. “UroConti”.

Stowarzyszenie UroConti reprezentowała sekretarz, Maria Szramska, która wraz w przedstawicielami PTSR po raz kolejny poruszyła tematykę zbyt niskiego limitu środków absorpcyjnych refundowanych przez państwo dla osób z SM oraz z NTM.

Helena Kładko, wiceprzewodnicząca PTSR przypomniała, że dla osób z SM farmakologia nie ma zbyt wiele do zaproponowania, a rehabilitacja pozostawia wiele do życzenia. Problem zbyt małej ilości refundowanych przez państwo środków absorpcyjnych, wielokrotnie był sygnalizowany zarówno poprzedniemu rządowi, jak i obecnemu. Mimo to wraca jak bumerang, a pacjenci z SM nie umierają na SM, tylko z powodu niewydolności organizmu i sepsy, bo ich higiena jest limitowana. Tymczasem problem się powiększa, bo należy pamiętać, ze pacjenci z SM to często ludzie młodzi, których dochody oscylują w granicach renty socjalnej i nie stać ich na zakupienie dodatkowych środków absorpcyjnych.

Maria Szramska podkreśliła, że problem nie dotyczy tylko pacjentów leżących. Ilość 60 sztuk miesięcznie, czyli dwóch sztuk pieluchomajtek dziennie, dla młodej, czynnej zawodowo i aktywnej kobiety jest absolutnie niewystarczająca.

Spotkanie zakończyło się podsumowaniem wszystkich zgłoszonych postulatów, które zostały przesłane do Parlamentarnego Zespołu ds. Pacjentów.

Pin It on Pinterest