"Dobra zmiana" w pieluchomajtkach

Stowarzyszenie “UroConti”, w liście do Ministra Krzysztofa Łandy poprosiło o wyjaśnienia w sprawie zapowiadanych zmian z zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne.

Wspomniane zmiany zostały zapowiedziane przez Ministra Łandę w dwóch artykułach: Czy na pieluchomajtkach można oszczędzić miliony złotych? Tak! (czasopismo “Menedżer Zdrowia”, 1 marca br.) oraz MZ: Będzie ustawa o wyrobach medycznych (portal medexpress.pl, 23 marca br.).

UroConti zwraca się z prośbą o wyjaśnienie kwestii, zamieszczonych w wypowiedziach Pana Ministra:

  • Według słów Pana Ministra, Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za niektóre pieluchomajtki nawet dziesięć złotych, gdy w supermarketach sztukę można dostać za dwa lub trzy złote (“Menedżer Zdrowia”). Biorąc pod uwagę fakt, że limit Narodowego Funduszu Zdrowia na środki absorpcyjne wynosi jedynie 90 zł za 60 szt. na miesiąc, czyli 1,5 zł za sztukę przy 30% dopłacie pacjenta, można łatwo obliczyć, że NFZ dopłaca nie więcej niż 1,05 zł za sztukę. Stowarzyszenie zwraca się z uprzejmą prośbą o przedstawienie podstaw dla podanych wartości.
  • W kolejnej wypowiedzi Pana Ministra pojawiła się informacja o możliwości nabycia pieluchomajtek za 60 gr/szt. poza refundacją (portal medexpress.pl). Informacja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem członków UroConti, dla którymch aktualny refundowany limit ilościowy (60 szt. miesięcznie) jest niewystarczający. Z tego powodu, a także bardzo restrykcyjnych kryteriów chorobowych zmuszeni są zaopatrywać się w środki pomocnicze poza refundacją. Pacjenci niestety nie znają miejsc, w których można zaopatrzyć się w pieluchomajtki po 60 gr/szt., dlatego I tutaj Stowarzyszenie zwraca się z prośba o wskazanie miejsc, w których pieluchomajtki w takiej cenie można zakupić.

Pin It on Pinterest