Sesja pacjencka na Festiwalu KultUro

W ubiegły piątek i sobotę (30.09.-01.10.) najczęściej wypowiadanym w Krakowie medycznym terminem była urologia, a prelegenci Festiwalu KultURO – także sławni profesorowie z zagranicy – doceniali idealne proporcje, w jakich nauka i medycyna łączyły się z kulturą.

Po spotkaniu Sekcji Adeptów Urologii PTU udało się wreszcie podpisać długo wypracowywane porozumienie na rzecz pacjentów z chorobami układu moczowego przez lekarzy zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Urologicznym, Ginekologicznym, Gerontologicznym i Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

W sobotę, 1 października, już od 8 rano, w Międzynarodowym Centrum Kultury przy Rynku Głównym odbyła się sesja pacjencka i spotkanie stowarzyszeń Gladiator, Uroconti oraz Europa Uomo. To wydarzenie pogłębiło dialog i znacznie skróciło dystans między lekarzami a pacjentami – w dosłownym tych słów znaczeniu, bowiem wymiana zdań na sali zdawała się nie mieć końca. W ramach wykładów towarzyszących European Prostate Cancer Awareness Day zaprezentowali się wybitni specjaliści, w tym m.in. prof. Monique Roobol i prof. Thorsten Schloom.

Wielki finał Festiwalu KultURO w Muzeum Inżynierii Miejskiej przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów i publiczności – zarówno jeśli chodzi o frekwencję, jak i program artystyczny. Głównym gwoździem programu był koncert EndoPower – jego składzie jest aż trzech profesorów urologii.

Frei Warschau i Kurtyna Siemiradzkiego dopełniły wieczór muzycznie. W programie znalazł się też wernisaż rysunków dra Tomasza Wiatra oraz wystawa prac siedmiu genialnych rysowników – Henryka Sawki, Andrzeja Lichoty, Dariusza Wójcika, Pawła Jarońskiego, Jerzego Krzętowskiego, Jarka Kozłowskiego i Marcina Treichela. Humorystyczne podejście do trudnego tematu pozwoliły przełamać tabu mówienia na temat chorób układu moczowego, a hasło „Wychłostać raka”, nawiązujące do nazwiska prof. Piotra Chłosty, prezesa PTU, przejdzie do historii nie tylko festiwalu KultURO, ale i świata polskiej urologii.

Źródło: KLRwP

""

Pin It on Pinterest