Ogólnopolska kampania CO TRZECIA

Co trzecia kobieta ma problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Fundacja Force Feminite i Stowarzyszenie BuggyGym, we współpracy ze Stowarzyszeniem UroConti podejmuje się prozdrowotnego wyzwania w kampanii “Co Trzecia”, której celem profilaktyka i edukacja.

Problem nietrzymania moczu dotyczy przede wszystkim kobiet: połowę po 50 roku i 10-15% w wieku 20-30 lat. Urszula Wójtowicz, rehabilitantka, doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim i prezeska Fundacji Force Feminite, założycielka startupu PelviFly, na podstawie wykonanych badań wie, że świadomość problemu w Polsce jest bardzo niska.

Wg przeprowadzonej przez nią ankiety, kobiety zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy objawy są już naprawdę dokuczliwe i jedynym rozwiązaniem jest operacja. Najdłuższy czas, jaki upłynął od zauważenia objawów do podjęcia decyzji o leczeniu wynosił 20 lat! Średnio Kobiety zwlekały z wizytą u specjalisty prawie 9 lat. Największymi barierami był wstyd i strach przed operacją.

Prawidłowo funkcjonujące mięśnie dna miednicy odpowiadają za właściwe podtrzymywanie kobiecych narządów, zabezpieczają przed nietrzymaniem moczu oraz podnoszą jakość życia seksualnego. Do uszkodzeń mięśni dochodzi podczas porodów oraz mocno obciążających treningów. Mogą również ulec osłabieniu z powodu braku jakiejkolwiek aktywności. Bez profilaktyki i rehabilitacji problem pogłębia. Ważne jest edukowanie kobiet zarówno o konieczności ćwiczeń mięśni dna miednicy, jak i nauczania prawidłowego ich wykonywania.

Z końcem października ruszają warsztaty poświęcone mięśniom dna miednicy. Warsztaty Pelvic Power to cykl teoretyczno-praktycznych spotkań, które odbędą się w listopadzie w największych polskich miastach. Wszystkie warsztaty będą prowadzone przez: ginekologa, położną, fizjoterapeutę oraz trenera Pelvic Floor Safe. Wykłady teoretyczne będą dotyczyły anatomii kobiecego dna miednicy, funkcji mięśni oraz nowoczesnych rozwiązań telemedycznych takich jak PelviFly – system telerehabilitacji mięśni dna miednicy stworzony przez polski startup, umożliwia trening w domowym zaciszu pod zdalną opieką specjalisty. W czasie warsztatów zaprezentowana zostanie koncepcja Pelvic Floor Safe – nowatorski program dostosowywania aktywności fizycznej i uprawianych dyscyplin sportowych do potrzeb kobiet z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu.

Kampanię Co trzecia wspiera Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti, a jej ambasadorkami są: aktorka i trenerka Pelvic Floor Safe, Paulina Holtz, aktorka Anna Matysiak, założycielka Fundacji DRP, położna Jeannette Kalyata, lekkoatletka, reprezentantka Kadry Narodowej Nina Nycz, sprinterka i płotkarka Monika Małecka, położna oraz pasjonatki aktywnego trybu życia: Monika Kowal, Justyna Kostrzewska, Aleksandra Rożonowska, Aleksandra Żelazo, Violetta Domaradzka, Monika Kastelik, Ilona Brusiło, Aleksandra Sulej-Dąbrowska, Beata Bogaczyk, Katarzyna Strzelczyk, Katarzyna Limanowska.

Więcej informacji o kampanii: www.cotrzecia.pl

Źródło: www.shape.pl

Pin It on Pinterest