O NTM trzeba mówić

Nietrzymanie moczu (NTM) dotyczy głównie kobiet, niemniej bywa, że mężczyźni również są nim dotknięci, głównie w następstwie leczenia radykalnego z powodu raka gruczołu krokowego. Częstość występowania NTM wzrasta wraz z wiekiem. Nie ulega wątpliwości, że nadwaga i otyłość sprzyjają występowaniu tej choroby.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje nietrzymania moczu. Pierwszy, ma związek z wysiłkiem. Gubienie moczu pojawia się z sytuacjach podczas których dochodzi do zwiększenia ciśnienia w jamie otrzewnej, czyli np. podczas kichania, kaszlu, uprawiania sportu, słowem nagłego wysiłku. Nietrzymanie moczu w takich sytuacjach wynika zwykle z nadmiernej ruchomości szyi pęcherza moczowego i cewki moczowej. Drugi rodzaj inkontynencji wywołują tzw. parcia naglące. NTM tego rodzaju polega na tym, że chorzy zaczynają odczuwać bardzo silne i nagłe parcie na pęcherz i zanim zdążą dotrzeć do toalety zgubią kilka kropel moczu. Nieleczone NTM upośledza jakość życia, powoduje niepokój i stres.

Jakie są sposoby radzenia sobie z tym problemem? Czy można się go całkowicie pozbyć, czy też jednym sposobem jest używanie środków, które pomogą znosić tę dolegliwość?

Wspomniano wcześniej, że nadwaga i otyłość stanowią czynnik ryzyka NTM. Pierwszą radą jest przede wszystkim zadbanie o prawidłową masę ciała. W wielu przypadkach zrzucenie zbędnych kilogramów pomaga pozbyć się problemu nietrzymania moczu. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, skuteczną terapią bywa trening mięśni dna miednicy. W tym przypadku stosowane są również leki np. leki cholinolityczne lub betamimetyki, które zmniejszają częstość parć naglących i epizodów inkontynencji. Dobry efekt można uzyskać także po podaniu do ściany pęcherza toksyny botulinowej, która rozluźnia pęcherz i pomaga utrzymać mocz. W przypadku nietrzymania moczu związanego z wysiłkiem, leczenie chirurgiczne polega najczęściej na wszczepieniu taśmy, która stabilizuję szyję pęcherza moczowego oraz cewkę moczową. Nietrzymanie moczu, zarówno wysiłkowe jak i to spowodowane parciami naglącymi, należy leczyć by poprawić komfort życia.

Źródło: www.byczdrowym.info

Pin It on Pinterest