Interpelacja 12881 posłanki E. Gelert

Posłanka Elżbieta Gelert zgłosiła do ministra zdrowia interpelację w sprawie refundacji nowoczesnych terapii w leczeniu raka prostaty.

Rak prostaty zajmuje u mężczyzn drugie miejsce w zestawieniu zapadalności i umieralności z powodu nowotworów. Jeszcze do niedawna uznawany był za jednego z najbardziej śmiercionośnych nowotworów ze względu na niechęć wielu mężczyzn do badań profilaktycznych oraz długi i bezobjawowy czas rozwoju choroby. Liczba diagnozowanych chorych z rakiem prostaty rośnie w większości rozwiniętych krajów świata. W Polsce zachorowania na raka prostaty podwoiły się w ciągu ostatnich 10 lat. Roczne tempo zapadalności w Polsce wynosi obecnie 2,5%.

Wczesna diagnostyka i najnowszej generacji terapie powinny i mogą tę sytuację łagodzić i zmieniać. Przez ostatnie lata pacjenci, eksperci, a także Stowarzyszenie “GLADIATOR” wielokrotnie składało do Pana Ministra petycje w sprawie podjęcia decyzji o refundację najnowszej generacji technologii medycznych w leczeniu “opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami do kości” enzalutamidem i dichlorkiem radu 223. Niestety do dziś na liście leków refundowanych enzalutamid i dichlorek radu 223 nie znalazły swojego miejsca mimo, że terapia tymi lekami refundowana jest i dostępna dla pacjentów w USA, Kanadzie, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech. W krajach Unii Europejskiej tylko Polska nie refunduje swoim pacjentom enzalutamidu i dichlorku radu 223.

W związku z powyższym, posłanka Elżbieta Gelert zwróciła się do ministra zdrowia o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie nowoczesnego leczenia pacjentów z rakiem prostaty?
  • Czy Ministerstwo Zdrowia podejmie inicjatywę w zakresie refundowania najnowszych leków w leczeniu “opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami do kości”? Jakie to będą leki?
  • Czy Ministerstwo Zdrowia pracuje nad innymi zmianami w leczeniu pacjentów onkologicznych w ramach udostępniania nowych terapii lekowych?

Pin It on Pinterest