Ginekolog może już przepisywać wyroby chłonne

Od początku czerwca br. lekarze ginekologii i położnictwa, medycyny rodzinnej, pediatrii oraz chorób wewnętrznych, a także uprawnione pielęgniarki, mogą przepisywać pacjentom wyroby chłonne.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z 29 maja br., określającego szczegółowo zasady refundacji wyrobów medycznych, poszerzyła się grupa lekarzy i uprawnionych do przepisywania zleceń na środki chłonne. Od 1 czerwca bieżącego roku lekarze ginekolodzy, obok innych specjalizacji, będą mogli przepisać pacjentom wyroby chłonne (majtki chłonne, pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, wkłady urologiczne i podkłady). Także uprawnione pielęgniarki będą mogły samodzielnie, bez nadzoru lekarza, wypisywać zlecenia na środki absorpcyjne.

Stowarzyszenie “UroConti” długo oczekiwało na nowelizację rozporządzenia określającego zasady refundacji wyrobów medycznych, które nie uległo zmianie od 1 stycznia 2014 roku. Pierwotna wersja znowelizowanego rozporządzenia została skierowana do konsultacji społecznych 21 marca bieżącego roku. Nie znalazła się w niej propozycja objęcia uprawnieniami do wypisywania zleceń wszystkich ginekologów i położników. Nadal uprawnionym miał zostać wyłącznie ginekolog onkologiczny.

W ostatecznej wersji rozporządzenia, które weszło w życie od 1 czerwca bieżącego roku, do grona personelu medycznego uprawnionego do przepisywania zleceń na majtki chłonne i zamienniki, zostali dodani lekarze posiadający specjalizację w dziedzinie: ginekologii i położnictwa, medycyny rodzinnej, pediatrii, chorób wewnętrznych.

Ginekolog, lekarz rodzinny i pediatra również wypiszą zlecenia na środki chłonne

Jak komentuje Anna Sarbak, Prezes Stowarzyszenia Osób z NTM “UroConti”:

O ile lekarze medycyny rodzinnej, pediatrii czy też chorób wewnętrznych mogli wypisywać zlecenia na refundowane środki chłonne posiadając status lekarza POZ, o tyle ginekolodzy byli wyraźnie pominiętą grupą lekarzy w tym systemie, co my, szczególnie pacjentki, odczuwałyśmy na co dzień. Dlatego jako organizacja skupiająca pacjentów cierpiących na różne rodzaje nietrzymania moczu, wielokrotnie apelowaliśmy do Ministra Zdrowia o poprawę sytuacji chorych w zakresie dostępności środków chłonnych. Bardzo cieszymy się, że jeden z naszych postulatów został uwzględniony i ginekolodzy będą mogli wreszcie przepisywać zlecenia na refundowane środki absorpcyjne. To właśnie lekarze ginekolodzy najczęściej podejmują się leczenia nietrzymania moczu u kobiet. Absurdem był zakaz wypisywania przez nich wyrobów medycznych będących podstawą higieny przy tej dolegliwości.

Pielęgniarka może ordynować środki absorpcyjne

Dzięki nowym przepisom, poszerzył się także zakres uprawnień pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty bądź z ukończonymi studiami wyższymi – obecnie, oprócz możliwości kontynuacji zlecenia wypisanego przez lekarza, pielęgniarki spełniające wymienione warunki uzyskały także prawo do samodzielnego przepisania zlecenia na wyroby chłonne.

Pozytywnie oceniamy również zmiany w rozporządzeniu dotyczące pielęgniarek. Od 1 czerwca pielęgniarka posiadająca wykształcenie wyższe II stopnia będzie mogła samodzielnie wypisywać od razu zlecenia na pieluchomajtki lub zamienniki, nie oglądając się na lekarza. Szkopuł w tym, aby pielęgniarki wreszcie zaczęły to robić, skoro do tej pory nie chciały wypisywać nawet kontynuacji po pierwszym zleceniu lekarza – dodaje Anna Sarbak.

Bardzo często pielęgniarki posiadają większą wiedzę na temat asortymentu środków absorpcyjnych i większe doświadczenie w ich odpowiednim doborze, niż lekarze, dlatego powinny mieć prawo do ich ordynowania, jak to ma miejsce w innych krajach Unii Europejskiej. Np. w Szwecji tylko pielęgniarki mają uprawnienia do przepisywania refundowanych środków chłonnych – komentuje Anna Sarbak.

Pin It on Pinterest