KultUro – łamanie urologicznego tabu

Urologia, profilaktyka, muzyka i sztuka – tak w skrócie można opisać Festiwal KultUro, wydarzenie, które dzięki swojej nietypowej formule pozwala zerwać z negatywnym stereotypem, jaki ciąży nad wykrywaniem i leczeniem chorób urologicznych.

22 września w Krakowie odbyła się druga edycja Festiwalu, który skutecznie promuje profilaktykę i przełamuje strach przed badaniami.
To już trzecia edycja festiwalu, jego przesłanie pozostaje jednak takie samo, jak w latach ubiegłych: na skutek podejścia Polaków do chorób oraz fatalnego systemu ochrony zdrowia w naszym kraju zaniedbywana jest kwestia prewencji i profilaktyki. Z tego powodu Polska jest na szarym końcu statystyk dotyczących wykrywalności raka prostaty. Dlatego festiwal ma dwa wymiary: artystyczny i społeczny.

W tym roku stolicę Małopolski odwiedzą czołowi specjaliści z kraju i zagranicy, którzy spotkają się, by rozmawiać o najnowszych trendach w dziedzinie urologii, dzielić się swoją wiedzą z pacjentami i wspierać pogłębioną dyskusję o profilaktyce. Wszystko za sprawą pomysłodawcy wydarzenia, profesora Piotra Chłosty – światowej sławy urologa, prezesa Polskiego Towarzystwa Urologicznego, kierownika Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz członka zespołu EndoPower – ostro brzmiącej grupy rockowej, w której skład wchodzi trzech profesorów urologii i dwóch profesjonalnych muzyków. Profesor Chłosta postanowił przybliżać tematykę profilaktyki prozdrowotnej wychodząc poza schemat konferencji naukowych, odwołując się do nowych środków ekspresji- muzyki i sztuki. Założeniem festiwalu jest łamanie tabu w mówieniu na temat chorób układu moczowego oraz zaproszenie środowiska do pogłębionej dyskusji o profilaktyce. Program naukowy, który towarzyszy festiwalowi, odbywa się w tym roku łącznie z lekarzami rodzinnymi, z geriatrami i co należy szczególnie podkreślić, z organizacjami pacjenckimi takimi jak "Gladiator", czy "UroConti".

Pierwsza edycja KultUro odbyła się w grudniu 2015 roku, a druga w dniach 30 września i 1 października 2016. Została ona poprzedzona kampanią profilaktyczną pod hasłem #prawdziwyprzyjaciel, której celem jest podkreślenie, że urologa nie należy się obawiać, przeciwnie – na jego pomoc można liczyć w sytuacjach zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

Na zakończenie, czyli wielki finał trzeciej edycji Festiwalu, wyjątkowy koncert pt. „EndoPower i Przyjaciele” połączony z wystawą rysunków autorstwa dr. Tomasza Wiatra, urologa i rysownika. Na scenie Muzeum Inżynierii Miejskiej wystąpili m.in.: EndoPower, Frei Warschu i Kurtyna Siemiradzkiego.

Szczegółowe informacje oraz aktualności znajdują się na stronie www.festiwalkulturo.pl.

Pin It on Pinterest