Nowe leki na prostatę w refundacji od 1.11.

Na nowej liście leków refundowanych, opublikowanej na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, znalazły się dwa nowe leki: enzalutamid oraz dichlorek-radu 223.

Obydwa  leki znalazły się na liście refundacyjnej w ramach programu lekowego "Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD‐10 C‐61)".
Dzięki tym zmianom, pacjenci z zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego, będący po chemioterapii, będą mieli dostęp do trzech substancji: enzalutamidu, dichlorku radu 223 oraz octanu abirateronu.

Sekcja prostaty Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti", od wielu miesięcy intensywnie domagała się poszerzenia programu lekowego o nowoczesne leki, które według badań naukowych przedłużają życie pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty opornym na kastrację, jak również poprawiają jego jakość. Jak komentuje Bogusław Olawski, przewodniczący sekcji prostaty Stowarzyszenia UroConti.

W tej sprawie wysłaliśmy wiele pism do Ministerstwa Zdrowia. Uczestniczyliśmy w spotkaniach i w Sejmie, i w Ministerstwie Zdrowia, szukaliśmy pomocy u parlamentarzystów, wielokrotnie wypowiadaliśmy się w mediach, walcząc o wyrównanie szans polskich pacjentów do poziomu jaki mają pacjenci z innych krajów Unii Europejskiej. Wreszcie, w sierpniu bieżącego roku otrzymaliśmy pozytywną informację – Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji poinformowała nas, że Minister Zdrowia podjął pozytywne rozstrzygnięcie, w którym lek enzalutamid miał być stosowany we wspólnym programie lekowym z dotychczas stosowanym octanem abirateronu. Niestety producent tego drugiego leku zablokował poszerzenie programu o dwa miesiące. Konsekwencja i stanowczość pacjentów została jednak ostatecznie nagrodzona. W efekcie, od 1 listopada program lekowy "Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD‐10 C‐61)" będzie oferował aż trzy leki w miejsce dotychczasowego jednego. Interes pacjentów na szczęście wygrał – komentuje Bogusław Olawski.

Czy poszerzenie wskazania refundacyjnego tylko dla jednego leku to właściwa droga? Oprócz refundacji dwóch nowych leków, w ramach programu lekowego, w przypadku leku octan abirateronu, poszerzone zostało wskazanie refundacyjne o nową populację pacjentów, u których zastosowanie chemioterapii nie jest jeszcze klinicznie wskazane.

Jak komentuje Bogusław Olawski – Popierając tę decyzję, wyrażamy nadzieję, że pacjenci przed chemioterapią oraz ich lekarze prowadzący, będą mogli w niedługiej przyszłości korzystać z większej liczby leków. Obawiamy się sytuacji aby jeden monopol lekowy nie zajął miejsca drugiego. Już docierają do nas głosy zrozpaczonych pacjentów, którzy od swoich lekarzy otrzymują informację, że z powodu wcześniejszej terapii abirateronem, nie będą mogli skorzystać z leczenia enzalutamidem, bo program lekowy na to nie pozwala. Spróbujemy to wyjaśnić z Ministerstwem Zdrowia.

Więcej informacji:
Bogusław Olawski – Przewodniczący Sekcji Prostaty Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti"

tel. 691 794 545, e-mail: krakow@uroconti.pl

Pełna treść informacji prasowej

Pin It on Pinterest