Zmiany w wykazie wyrobów medycznych

Jest już nowy projekt dotyczący korzystnych dla pacjentów zmian w wykazie wyrobów medycznych na zlecenie. Przewiduje m.in. zwiększenie z dwóch do trzech na dobę liczby wyrobów chłonnych.

W projekcie znalazły się zapisy o zwiększeniu liczby środków absorpcyjnych. Pacjenci i lekarze walczą o to od lat. Dwie sztuki na dobę to stanowczo za mało, a zbyt rzadko zmieniane prowadzą m.in. do odparzeń i stanów zapalnych. Wpisano więc 90 sztuk miesięcznie.

Niestety jest ryzyko, że z większej liczby środków absorpcyjnych nie skorzystają osoby najciężej chore – w hospicjach, domach opieki społecznej. Powód: są dwa limity – ilościowy i cenowy. Cenowy to 1,5 zł za sztukę obowiązujący od wielu lat (60 sztuk i 90 zł). Projekt rozporządzenia zwiększa liczbę, ale nie zwiększa kwotowego limitu w skali miesiąca. Przez to tylko przy produktach poniżej limitu pacjenci odczują korzystną zmianę, choć nie będzie ona duża. Przy bardziej chłonnych wyrobach, stosowanych np. przez osoby na wózkach inwalidzkich czy w hospicjach, które stanowią większość refundacji dla tej grupy produktów, nic się nie zmieni, ponieważ cena dobrej jakości produktów to 1,5 zł lub więcej i dodatkowe np. pieluchomajtki nie zmieszczą się w limicie finansowania.

Źródło: www.politykazdrowotna.com

Pin It on Pinterest