Uwagi UroConti do rozporządzenia

W odpowiedzi na opublikowany dnia 5 grudnia br. projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie UroConti, w liście do Konstantego Radziwiłła przesłało swoje uwagi.

Dziękując za zwiększenie limitu ilościowego na refundowane środki absorpcyjne z 60 do 90 sztuk miesięcznie, o co Stowarzyszenie Osób z NTM "UroConti" apelowało od początku swojego istnienia, czyli od 10 lat, z przykrością odnotowano brak jakiegokolwiek wzrostu limitu cenowego. Oznacza to, że aktualnie obowiązujące limity cenowe faktycznej refundacji dla pacjenta onkologicznego (pozycja 100 rozporządzenia) zostaną obniżone z poziomu 1,28 zł do poziomu 0,86 zł za jedna sztukę, a dla pacjentów pozostałych (pozycja 101 rozporządzenia) z poziomu 1,05 zł do poziomu 0,7 zł za jedną sztukę.

Oznacza to, że w tych kwotach możliwy będzie zakup jedynie 90 sztuk wkładek anatomicznych, a sama refundacja w kwocie 77 zł dla pacjentów onkologicznych oraz 63 zł dla pacjentów pozostałych pozostanie bez zmiany. Wielokrotnie informowaliśmy, że limity cenowe są zaniżone w stosunku do cen rynkowych najczęściej używanych środków absorpcyjnych, takich jak majtki chłonne i pieluchomajtki, i że nie były podnoszone od 18 lat! Trudni więc zrozumieć dlaczego podnosząc limit ilościowy z 60 do 90 sztuk nie podnosi się jednocześnie limitu cenowego. Uroconti poprosiło w liście do pana Ministra o rozważenie jakiegokolwiek zwiększenia poziomu limitu cenowego.

Pełna treść listu

Pin It on Pinterest