Podkarpacie stara się o Da Vinci

Na Uniwersytecie Rzeszowskim można było obejrzeć operację usunięcia prostaty wykonywaną za pomocą robota Da Vinci w Klinice Urologii w Szpitalu Klinicznym w Leverkusen.

Transmisja operacji była jednym z elementów kampanii promującej ideę zakupu robota Da Vinci dla Podkarpacia. Samorząd województwa chce, aby robot był wykorzystywany w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. Jego zakup zamierza sfinansować ze środków unijnych. Przygotowania do zakupu trwają od dwóch lat.

W kwietniu 2017 r. podpisane zostało porozumienie w sprawie szkolenia rzeszowskiego personelu w klinice w Leverkusen, która ma taki sprzęt. Przeszkolonych ma zostać dwóch urologów, anestezjolog i pielęgniarka instrumentariuszka.

W Polsce, obecnie roboty Da Vinci znajdują się we Wrocławiu, Warszawie i Toruniu. Do tej pory nie są finansowane w ramach NFZ.

Zbigniew Król, wiceminister zdrowia, poinformował, że Miniserstwo Zdrowia zamierza stworzyć specjalny program, dzięki któremu wprowadzenie takich rozwiązań w Polsce będzie możliwe. Program robotyzacji jako pierwszy ma zostać wdrożony w Rzeszowie.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Pin It on Pinterest