Będzie większy budżet na refundację?

Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza zmian umożliwiających zwiększenie środków na dofinansowanie do terapii lekowych.

To odpowiedź na petycję organizacji pacjenckich, które chcą ustanowienia zasady przeznaczenia 17 proc. wydatków NFZ na budżet refundacyjny.

Zgodnie z przepisami całkowity budżet na refundację wynosi nie więcej niż 17 proc. środków zagwarantowanych w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia. W praktyce jednak na dopłaty do leków wydaje się mniej.

Organizacje pacjenckie przekonują, że to właśnie budżet refundacyjny najczęściej jest zmniejszany z przeznaczeniem na inne cele. Dlatego chciałyby wprowadzenia reguły gwarantującej, że nie będzie on uszczuplany. W tej sprawie grupa organizacji pacjentów w grudniu 2017 r. zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia o zmianę planu finansowego NFZ.

W odpowiedzi resort poinformował, że prowadzi prace nad ewentualną zmianą przepisu dotyczącego budżetu refundacyjnego. Jedna z propozycji zakłada wprowadzenie przedziału wartości procentowych, na podstawie których byłaby wyliczana kwota środków na dopłaty do leków. Po przygotowaniu konkretnych propozycji zostaną one przekazane do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Po wydaniu opinii resort zdrowia określi dalszą ścieżkę wprowadzania zmian.

Źródło: www.rynekzdrowia.plPin It on Pinterest