Sekwencyjne leczenie okazuje się fikcją

Zasady refundowania leków dla chorych na raka prostaty zostały tak sformułowane, że jeśli pacjent dostanie jeden z tych preparatów, to drugi bezpłatnie już mu nie przysługuje.

Na początku listopada ubiegłego roku na listę leków refundowanych wprowadzono dwa nowe leki dla chorych na niektóre rodzaje raka prostaty.

Prof. Anna Kołodziej z Katedry i Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej UM we Wrocławiu wyjaśnia, że oba te preparaty działają w nieco inny sposób.
– Jeśli zatem u pacjenta jeden z nich przestaje działać, to należy mu podać drugi, bo wiemy już, że będzie on skuteczny.

Jak czytamy, taka sekwencyjna terapia jest w Polsce tylko teorią. W praktyce zasady refundowania leków dla tych chorych zostały tak sformułowane, że jeśli pacjent dostanie jeden z tych preparatów, to nie można już mu podać, bezpłatnie, drugiego.

– Jest to wbrew rekomendacjom wszelkich międzynarodowych towarzystw urologicznych i onkologicznych – zaznacza prof. Kołodziej.
Decyzja NFZ zaskakuje m.in. z tego powodu, że w innych nowotworach takich obostrzeń nie wprowadzono i chorzy dostają kilka leków jeden po drugim.

Źródło: www.rynekaptek.pl

Pin It on Pinterest