Rak prostaty – nowe możliwości diagnostyczne

Rak prostaty jest najczęstszym po raku płuc nowotworem złośliwym wśród mężczyzn. W Polsce co roku umiera z jego powodu 4 tys. osób. Do tego, wciąż stanowi temat tabu, a wielu mężczyzn ignoruje dolegliwości z nim związane.

Lekarze wykrywają raka prostaty u około 10 tys. Polaków rocznie. Jednak chorych może być więcej, ponieważ mężczyźni często nie przyznają się do dolegliwości. Pacjenci przychodzą do lekarza dopiero, gdy pojawiają się u nich bóle kości, co jest sygnałem zaawansowanego raka prostaty dającego już przerzuty do kości.

Rak prostaty rzadko jest wykrywany u mężczyzn przed 45. rokiem życia, a około 75% zachorowań występuje po 65. roku życia. To właśnie wiek jest uznawany za najważniejszy i niezależny czynnik ryzyka raka prostaty. Należą do nich obciążenie genetyczne, wysokie stężenia androgenów i testosteronu oraz dieta bogata w tłuszcze zwierzęce.

W pierwszym stadium rozwoju można wyleczyć 90 proc. pacjentów z tym nowotworem. Najważniejsze jest wczesne wykrycie choroby, szczególnie jej agresywnej postaci. Zalecanym przez towarzystwa urologiczne i onkologiczne na świecie badaniem jest test 4K. Zdaniem specjalistów jest on znacznie znaczenie bardziej wiarygodny niż znany wcześniej test PSA.

Jest to jedyne badanie wykonywane we krwi, które umożliwia nieinwazyjną ocenę zagrożenia rakiem prostaty, nawet z 20-letnim wyprzedzeniem oraz na wykrycie choroby we wczesnym stadium, gdy wyleczenie jest bardzo wysoce prawdopodobne. Badanie 4K pomaga także ocenić czy konieczna jest pierwsza lub kolejna biopsja prostaty. Pozwala to zmniejszyć liczbę niepotrzebnie wykonywanych inwazyjnych biopsji tradycyjnych.
Badanie 4K®TEST to specjalnie opracowany algorytm diagnostyczny pozwalający na oszacowanie ryzyka raka prostaty. W osoczu krwi są oznaczane poziomy czterech różnych białek (kalikrein) pochodzących z prostaty: PSA całkowite (tPSA), PSA wolne (fPSA), nieaktywna enzymatycznie formy PSA (intactPSA) oraz ludzka kallikreina2 (hK2).

Badanie jest zalecane u mężczyzn po 40. roku życia w ramach badań profilaktycznych w kierunku agresywnego raka prostaty, mężczyzn z genetycznym obciążeniem w rodzinie (gdy ojciec, stryjowie lub dziadek chorował na nowotwór stercza) oraz u mężczyzn, u których lekarz rozważa wykonanie pierwszej lub powtórnej biopsji.
Badania nie należy wykonywać przez okres 6 miesięcy od ostatniej biopsji prostaty oraz po zabiegach wziernikowania, cewnikowania lub usunięcia prostaty, a także jeżeli były przyjmowane leki hamujące łagodny rozrost prostaty. W przypadku wykonanego badania DRE należy odczekać 4 dni. Nie zaleca się również tego badania u mężczyzn przed 40. i po 80. roku życia ze względu na możliwość uzyskania wyników fałszywych. Wynik testu jest dostępny po około 4 tygodniach po pobraniu.
Zdaniem wielu ekspertów, badanie 4K-Test wykonywane w oparciu o pobranie krwi, umożliwia u mężczyzn wykrycie raka prostaty na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby i stanowi prawdziwy przełom we wczesnym wykrywania raka stercza.

Źródło: www.portalemedyczne.pl

Pin It on Pinterest