Centrum Leczenia Raka Prostaty w Gdańsku

Jego celem jest kompleksowe, wielospecjalistyczne podejście do leczenia. To druga tego typu jednostka w Polsce. Uroczysta inauguracja działania Centrum Leczenia Raka Prostaty odbyła się 4 lipca.

Niezwykle ważne jest, że metody diagnostyczne prowadzące do wykrycia agresywnych, niebezpiecznych raków gruczołu krokowego, które muszą być leczone mimo kosztów i możliwych powikłań, wykrywają także nowotwory mało groźne, które można tylko obserwować – powiedział dr hab. Marcin Matuszewski, ordynator Kliniki Urologii UCK.

Rozróżnienie tych dwóch rodzajów raka prostaty jest bardzo trudne i wymaga wiedzy i doświadczenia. – Dlatego chcemy stworzyć ośrodek wzorujący się na podobnych działających w wielu krajach Europy, w którym grupa lekarzy wielu specjalności, ale szczególnie zainteresowanych rakiem gruczołu krokowego, będzie starała się badać i leczyć pacjentów według jednolitych, najnowocześniejszych wskazań – dodał Marcin Matuszewski.

Centrum Leczenia Raka Prostaty, tzw. Prostate Cancer Unit to jednostka skupiająca specjalistów z różnych dziedzin. Urolodzy współpracują tutaj ściśle z onkologami, psychoonkologami, radioterapeutami, radiologami i patomorfologami. Wyznaczona ścieżka diagnostyczna znacząco przyśpiesza wdrożenie odpowiedniej terapii, zaś współpraca specjalistów sprzyja poprawie jakości i efektywności leczenia.

Od lat 80. utrzymuje się stały trend wzrostu zachorowalności i umieralności na raka prostaty. Aktualnie na 100 000 mieszkańców przypada 76,37 zachorowań i 26,1 zgonów. Najczęściej ofiarą tego nowotworu padają mężczyźni po 65. roku życia, choć zdarzają się również panowie 40-letni. Prognozuje się, że ilość chorych na raka stercza będzie w najbliższym czasie rosła.

Do Centrum Leczenia Raka Prostaty należy udać się ze skierowaniem potwierdzającym podejrzenie wystąpienia nowotworu gruczołu krokowego. Pacjenci przyjmowani są w poniedziałki w godzinach 15. 00 – 17.00 na I piętrze budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej UCK w Poradni Urologicznej, przy ul. Smoluchowskiego 17 w Gdańsku.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Pin It on Pinterest