Opina w sprawie wzoru zlecenia

Członkowie Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti" przekazali swoje stanowisko nt. zaproponowanych zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy.

Stowarzyszenie "UroConti" nie popiera zaproponowanych zmian. Członkowie i pacjenci nie są w stanie zrozumieć czemu ma służyć tak szczegółowy zakres informacji przedstawiony w nowym wzorze zlecenia, a tym samym poszerzenie biurokracji, aby wydać zwykłe pieluchomajtki. Okazuje się, że łatwiej w Polsce otrzymać refundację na leki o silnym działaniu niż na produkt, który na pewno nie zaszkodzi a jedynie może pomóc.

Członkowie UroConti wyrażają także obawy, iż szykuje się powtórka z chaosu jaki do dzisiaj mamy po wprowadzeniu wyższego limitu na refundowane środki absorpcyjne (z 60 do 90 szt. miesięcznie). Jego wprowadzenie spowodowało ogromne zamieszanie w refundacji środków absorpcyjnych dla osób korzystających z ustawy „za życiem”, które do dzisiaj nie zostało rozwiązane pomimo zapowiedzi Ministra Zdrowia z marca bieżącego roku.

Członkowie UroConti uważają, że wprowadzenie zaproponowanych nowych wzorów zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzory zlecenia naprawy za krok wstecz w stosunku do dotychczasowych rozwiązań. Obawiają się, że lekarze oraz apteki mogą wręcz rezygnować z wypisywania tego typu zleceń.

Pełna treść opinii

Pin It on Pinterest