UroConti nt. Krajowej Sieci Onkologicznej

2 października odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii. Spotkanie poświęcone było konsultacjom publicznym dot. Krajowej Sieci Onkologicznej. Stowarzyszenie UroConti podczas spotkania reprezentowli Anna Sarbak, Prezes Zarządu i Bogusław Olawski, Przewodniczący Sekcji Prostaty.

– Zdania na temat nowej organizacji i funkcjonowania polskiej onkologii są podzielone. – mówi Anna Sarbak. – Część osób obecnych na posiedzeniu wyraziła poparcie dla stworzenia Narodowej Sieci Onkologicznej, natomiast część krytykowała nową koncepcję. Nasze środowisko również obawia się czy dalsze centralizowanie sieci onkologicznych nie zakończy się jeszcze dłuższymi kolejkami do specjalistów. Dlatego zadaliśmy pytania oczekując precyzyjnych odpowiedzi. Niestety odpowiedzi, które usłyszeliśmy były ogólne i nie rozwiały naszych wątpliwości. – dodaje Bogusław Olawski.

Przedstawiciel Sekcji Prostaty zadał następujące pytania:
1. Czy dzięki wprowadzeniu koncepcji Narodowej Sieci Onkologicznej i zmian w zakresie organizacji opieki onkologicznej zwiększy się dostępność świadczeń dla pacjentów w zakresie diagnostyki i leczenia onkologicznego? Czy nie obawiają się Państwo, że oparcie systemu głównie na centrach onkologicznych nie spowoduje, że kolejki do specjalistów staną się większe niż dotychczas? Już teraz organizacja przyjęć w centrach onkologicznych wygląda fatalnie.
2. Czy nie obawiają się Państwo, że mężczyźni z nowotworem prostaty zamiast pójść do urologa będą szli od razu do lekarza onkologa, których w rzeczywistości jest niewielu w stosunku do skali problemu?
3. Czy nie obawiają się Państwo, że kobiety z rakiem szyjki macicy zamiast pójść do ginekologa onkologicznego będą szli od razu do lekarza onkologa, których w rzeczywistości jest niewielu w stosunku do skali problemu?
4. Czy w pracach koncepcji Narodowej Sieci Onkologicznej (Krajowej Sieci Onkologicznej) brali udział lekarze urolodzy i ginekolodzy onkologiczni? Czy możemy poznać stanowisko tych środowisk wobec planowanych zmian?

Pin It on Pinterest