Ruszył pilotaż e-skierowania

Pilotaż rozpoczął się w Warszawie – najpierw obejmie medycynę sportową a następnie tomografię komputerową. Chodzi o przetestowanie rozwiązania w stosunkowo wąskich i „policzalnych” dziedzinach. Niemal w tym samym momencie zaplanowano pilotaż w Specjalistycznym Centrum Medycznym im. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju – tam e-skierowanie będzie wdrażane we wszystkich zakresach. W ciągu kilku miesięcy ministerstwo powinno mieć pełny obraz sytuacji i zidentyfikować wszystkie najważniejsze problemy, zarówno w ujęciu branżowym jak i terytorialnym. Wiceminister Cieszyński szacuje, że docelowo pilotaż w Warszawie obejmie około dwustu placówek – e-skierowania wystawione w stolicy będzie można realizować tylko w tym mieście.

– E-skierowanie pozwoli skończyć z praktyką jednoczesnego zapisywania się przez pacjentów do kilku kolejek. W ten sposób kolejki są wydłużane w sztuczny sposób – podkreślał wiceszef resortu zdrowia. Z drugiej strony – dla pacjentów ma to być przede wszystkim ułatwienie. Będzie można zarejestrować się do specjalisty czy na badania (poza świadczeniami z zakresu medycyny pracy, za którą odpowiada resort pracy) bez konieczności osobistego stawiennictwa w placówce (będzie to można zrobić choćby telefonicznie, podając w rejestracji czterocyfrowy PIN). Pacjentów nie będą obciążać błędy lekarzy (np. nieczytelne pismo) czy własne (zagubienie czy zapomnienie skierowania).
Resort zdrowia planuje, że poza oprogramowaniem gabinetowym, które przygotują dostawcy komercyjni, lekarze będą mogli korzystać ze sfinansowanej przez ministerstwo aplikacji mobilnej – dzięki temu e-skierowania będą mogły być wystawiane również w ramach wizyt domowych.

Jak będzie wyglądać wystawianie e-skierowania?
• Lekarz lub upoważniony pracownik medyczny wystawi i cyfrowo podpisze e-skierowanie.
• System P1 je zweryfikuje, zapisze i wygeneruje numer PIN lub kod kreskowy.
• Pacjent dostanie e-skierowanie w wybranej przez siebie formie: SMS lub e-mail, może też dostać wydruk informacyjny.
• Po otrzymaniu czterocyfrowego numeru PIN lub kodu kreskowego pacjent sam wybierze placówkę, w której chce zrealizować świadczenie.
• W wybranym przez siebie podmiocie leczniczym pacjent poda dane dostępowe: PiN lub kod kreskowy.
• Placówka prześle otrzymane dane do systemu P1, a ten zweryfikuje dane i w przypadku pozytywnego rozpatrzenia placówka zapisze pacjenta na wizytę.


Resort zdrowia podkreśla, że wraz z e-skierowaniami NFZ i ministerstwo zyskają pełne informacje o liczbie oczekujących na świadczenia. Placówki będą na bieżąco (niektóre informacje codziennie), raportować do systemu o liczbie wystawianych i realizowanych skierowań. W tej chwili „kolejka” obejmuje wyłącznie pacjentów pierwszorazowych, natomiast brakuje danych o pacjentach kontynuujących leczenie lub korzystających ze szczególnych rozwiązań – np. priorytetowego dostępu do świadczeń z tytułu niepełnosprawności czy kombatanctwa.

Źródło: http://www.medexpress.pl/mz-16-pazdziernika-ruszy-pilotaz-e-skierowania/71890

Pin It on Pinterest