Światowy Tydzień Kontynencji 2020 zakończony

Tegoroczne obchody Światowego Tygodnia Kontynencji (15-19 czerwca 2020), z uwagi na pandemię, odbyły się po raz pierwszy w ich historii wirtualnie. Jak w latach poprzednich organizatorem Tygodnia w Polsce było Stowarzyszenie "UroConti". Łącznie powstało ponad 10 godzin nagrań debat online z ekspertami oraz pacjentami, które już teraz każdy może odtworzyć na stronie www.wcw2020.pl.

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów była Solidarność w pandemii, nie tylko wynikająca z naszych doświadczeń międzyludzkich, ale również międzynarodowych. Stąd już w pierwszej debacie zatytułowanej "Przychodzi pacjent do lekarza" o solidarności mówią między innymi: Mary Lynne Van Poelgeest-Pomfret z Holandii oraz Francesco Diomede z Włoch. Obydwoje są pacjentami zajmującymi się tematyką inkontynencji nie tylko w swoich macierzystych krajach, ale również poprzez Światową Federację Inkontynencji (www.wfip.org), która jest organizatorem Tygodnia w skali globalnej.

Polska edycja Światowego Tygodnia Kontynencji została podzielona na pięć, istotnych z perspektywy polskich pacjentów, tematycznych debat:

Przychodzi pacjent do lekarza, gdzie skoncentrowano się na roli podstawowej opieki zdrowotnej, a którą przedstawia, w sposób barwny i niekonwencjonalny, najbardziej rozpoznawalny lekarz rodzinny w Polsce – dr Michał Sutkowski;

OAB – fakty i mity, czyli dwie godziny merytorycznej dyskusji z ginekologiem i urologiem o tym jak możemy dzisiaj leczyć zespół pęcherza nadreaktywnego. Z dr hab. n. med. Pawłem Miotłą, lekarzem ginekologiem z Lublina i dr n. med. Mariuszem Blewniewskim, lekarzem urologiem z Łodzi została przeanalizowana pełna ścieżka leczenia we wszystkich liniach, również pod kątem jej aktualnej dostępności dla polskich pacjentów;

E-zlecenie na wyroby medyczne – czy to działa?, podczas której, po raz pierwszy w historii przedstawiciele czterech największych producentów środków absorpcyjnych, debatują publicznie wraz z lekarzem i pacjentami o dostępie i refundacji produktów, które codziennie służą milionom Polaków;

Uspokój swój pęcherz, czyli pierwszy rok neuromodulacji w Polsce, gdzie możemy dowiedzieć się z pierwszej ręki od ginekologa, urologa i pacjenta z zaimplementowanym neuromodulatorem o efektach nowej terapii w leczeniu zaawansowanych schorzeń pęcherza. Debata spotkała się z ogromnym zainteresowaniem pacjentów, o czym świadczyły m.in. liczne pytania zadawane w trakcie sesji przez internautów;

Inkontynencja u mężczyzn z rakiem prostaty, która w Polsce nadal jest tematem tabu, chociaż już dzisiaj rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn w Polsce. O nowoczesnym podejściu do leczenia inkontynencji i zaburzeń erekcji po usunięciu nowotworu oraz o profilaktyce zdrowotnej u mężczyzn rozmawiali lekarz urolog dr Andrzej Przybyła, wraz z fizjoterapeutką Kingą Religą-Popiołek oraz pacjentem po prostatektomii radykalnej.

– Jesteśmy zaskoczeni aż tak pozytywnym odbiorem naszych debat. Wśród oglądających było nie tylko wielu pacjentów, ale także wielu przedstawicieli służby zdrowia. Otrzymaliśmy wiele gratulacji nie tylko od samych pacjentów ale też od lekarzy i pielęgniarek, którzy chcieliby jeszcze bardziej pomóc osobom z inkontynencją. To bardzo budujący obraz, szczególnie w dobie pandemii, podczas której tak bardzo liczy się solidarność. Po zakończeniu każdej z debat, w biurze Stowarzyszenia telefon dzwonił do późnych godzin wieczornych – podsumowuje Anna Sarbak, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia "UroConti" i dodaje – bardzo się cieszę, że nasze debaty zostały nagrane i każda zainteresowana osoba może je odtworzyć u siebie w domu. To szczególnie ważne dla osób, które szukają pomocy ale wstydzą się o nią zapytać. Wchodząc na stronę www.wcw2020.pl znajdą odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań.

Dla tych, którzy chcą spojrzeć na problem inkontynencji z perspektywy szerszej, międzynarodowej, Stowarzyszenie "UroConti" zachęca do odwiedzenia oficjalnej strony Światowego Tygodnia Kontynencji www.sneakpeekwcw20.org, gdzie zostało opublikowanych wiele wartościowych linków, artykułów, filmów oraz zdjęć, przygotowanych przez organizacje pozarządowe z całego świata. Materiały są w języku angielskim, jednak do większości filmów można włączyć polskie napisy (w opcjach YouTube).

Więcej informacji:
Anna Sarbak – Prezes Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti"
tel. 884 997 931, e-mail: zg@uroconti.pl
www.wcw2020.pl

Pin It on Pinterest