Pod patronatem Ministra Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Komisji Europejskiej i European Ageing Network, dziś w Warszawie rozpoczyna się trzydniowa (25-27 listopada) ogólnopolska konferencja Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym", zatytułowana "Opieka długoterminowa w Polsce – dzisiaj i jutro".
Eksperci akademiccy, przedstawiciele administracji rządowej, towarzystw naukowych i organizacji pacjenckich, pracownicy sektora opieki zdrowotnej, świadczeniodawcy i świadczeniobiorcy będą dyskutować przez trzy dni nad aktualnym stanem opieki długoterminowej i założeniami do niezbędnych zmian, które należy wprowadzić jako odpowiedź na zachodzące zmiany demograficzne i społeczne w Polsce.
Niesamodzielni to nie tylko osoby starsze
Wbrew powszechnej opinii, że niesamodzielność jest powiązana ze starością, warto pamiętać, że w całej Polsce opieką długoterminową jest otoczonych wiele dzieci i młodych ludzi.
– Myśląc o osobach niesamodzielnych, często na myśl przychodzą nam jedynie osoby starsze, których w Polsce jest coraz więcej. Jednak wiele osób niesamodzielnych to dzieci i ludzie młodzi, którzy cierpią na różne choroby np. stwardnienie rozsiane czy osoby po udarach. Trzeba zdać sobie sprawę, że osób niesamodzielnych, wymagających opieki, jest coraz więcej. Nie dla wszystkich znajduje się miejsce w zakładach opieki długoterminowej i szpitalach – zaznacza Helena Kładko, sekretarz zarządu Koalicji, wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.
Przy tak szerokim zakresie obowiązków, kluczową rolę w opiece długoterminowej pełnią i pełnić będą opiekunowie nieformalni. – Opiekunowie nieformalni, których w Polsce jest ponad milion powinni być partnerami dla pielęgniarek oraz lekarzy. Opiekunowie nieformalni potrzebują wsparcia, którego często nie otrzymują w instytucjach państwowych. Właśnie dlatego powstają tak licznie stowarzyszenia i organizacje pacjenckie – dodaje sekretarz zarządu Koalicji.
– Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" powstała właśnie po to, aby nie zapominać o potrzebujących. Naszym celem jest dążenie do poprawy jakości życia osób niesamodzielnych oraz promocja rozwiązań ukierunkowanych na samodzielność i bezpieczeństwo funkcjonalne osób niesamodzielnych i ich opiekunów – przypomina Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes zarządu Koalicji. – Rosnąca liczba osób wymagających opieki to wiele wyzwań, z którymi będą musiały zmierzyć się władze publiczne na szczeblu centralnym oraz samorządowym, a także poszczególne jednostki i rodziny. Wyzwania stojące przed nami będą jednymi z najważniejszych zagadnień polityki w najbliższych dziesięcioleciach, bez względu na opcje polityczną, która będzie w Polsce rządzić.
Nadchodzi deinstytucjonalizacja
Jednym z tematów debat podczas konferencji będzie deinstytucjonalizacja opieki długoterminowej.
– Mając na uwadze fakt, że deinstytucjonalizacja opieki stała się jednym z ważnych kierunków strategicznych na najbliższe siedem lat nowej perspektywy unijnej, warto już teraz przyjrzeć się jak przebiegają przygotowania do opracowania strategii dla Polski. Pamiętajmy, że w naszym kraju proces instytucjonalizacji opieki długoterminowej nigdy nie osiągnął tak dużych rozmiarów jak w wielu krajach Europy Zachodniej, dlatego też kierunek działań dla Polski nie musi być tożsamy z tym co przechodzą inni członkowie Unii Europejskiej – tłumaczy Tomasz Michałek, dyrektor biura zarządu Koalicji, i dodaje – przyłączając się do europejskiej organizacji parasolowej European Ageing Network, chcemy czerpać jak najwięcej z doświadczeń innych krajów unijnych, które podobnie jak Polska muszą się mierzyć z podobnymi wyzwaniami demograficznymi.
"Samouczek" dla opieki nieformalnej
Podczas konferencji zaprezentowane zostaną "samouczki" przygotowane przez Biuro Rzecznika Praw Pacjenta. – Filmy zawierają najistotniejsze informacje z perspektywy obecnej sytuacji, związanej z rosnącą liczbą osób starszych wymagających opieki. Kierujemy je do opiekunów nieformalnych, których jest w Polsce coraz więcej. Przygotowane zostały trzy filmy odpowiadające na najistotniejsze w obecnej sytuacji pytania:
- COVID-19 i jego wpływ na opiekę – jak zabezpieczyć pacjenta w domu?
- Innowacyjne produkty w opiece domowej – jak umiejętnie korzystać z nowych technologii?
- Innowacje edukacyjne dla opiekunów nieformalnych – gdzie i według jakich kryteriów ich szukać?
– wyjaśnia Beata Stepanow, wiceprezes zarządu Koalicji.
W trosce o bezpieczeństwo uczestników, w związku z COVID-19, tegoroczna formuła konferencji została zmieniona i przeniesiona do Internetu. Interaktywna transmisja "na żywo" jest dostępna bezpłatnie na stronie internetowej www.opiekadlugoterminowa2020.pl. Nagranie z każdej debaty będzie również do odtworzenia po konferencji.