Gimnastyka lecznicza przez internet

Gimnastyka to najczęściej zalecana forma wspomagająca leczenie NTM. Stowarzyszenie "UroConti" zaprasza wszystkie zainteresowane osoby na zajęcia gimnastyczne prowadzone pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Odpowiednio wcześniej rozpoczęta gimnastyka może uchronić przed NTM.

Celem gimnastyki jest zapoznanie pacjentów z ćwiczeniami, które pomogą im uporać się z tym problemem. Są to zajęcia praktyczne, które mają wzmocnić mięśnie przepony moczowo-płciowej. Każdy uczestnik może także otrzymać zestaw ćwiczeń, które powinien powtarzać w domu. Należy pamiętać, że tylko systematyczne ćwiczenia przyniosą oczekiwany efekt.

Zajęcia odbywają się w klubach sportowych, które posiadają przystosowane do tego typu zajęć sale i są zaopatrzone we wszystkie potrzebne do ćwiczeń sprzęty rehabilitacyjne. Ośrodki wyposażone są również w prysznice i szafki dla osób ćwiczących. Uczestnicy muszą jedynie przynieść własny strój i ręcznik.

Członkowie Stowarzyszenia płacą za zajęcia jedynie symboliczne kwoty. Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy zasięgnąć porady u lekarza.

– miejsce: Studium WF Akademii Rolniczej, ul. 29 Listopada 54, Kraków
– terminy zajęć: środy, godz. 17:30 – 18:30 (pierwsze zajęcia 16 marca)
– zapisy: 607-517-284,
krakow@uroconti.pl
– opłaty: 5 zł / 1 zajęcia dla członków Stowarzyszenia "UroConti", 20 zł / 1 zajęcia dla osób spoza Stowarzyszenia

Ćwiczenia wspomagające dla wszystkich rodzajów NTM

Przed przystąpieniem do ćwiczeń przygotuj sobie niewielkich rozmiarów poduszkę lub ręcznik. Pamiętaj o luźnym, wygodnym ubraniu. Ćwiczenia wykonuj na niezbyt miękkiej powierzchni: macie lub dywanie.
Najlepsze rezultaty osiągniesz wykonując ćwiczenia minimum 3 razy dziennie po 8-10 powtórzeń.

Stań w lekkim rozkroku, delikatnie ugnij kolana, dłonie oprzyj na pośladkach, lekko ściągnij łopatki.
Z wydechem podciągnij do góry i do wewnątrz partie mięśni dolnej części brzucha. Wraz z wdechem rozluźnij mięśnie.

Połóż się na plecach opierając nogi o ścianę ugięte w kolanach pod kątem prostym.
Z wydechem wciskaj w ścianę raz jedną, raz drugą nogę, a następnie obie naraz, delikatnie napinając mięśnie dna miednicy.

Połóż się na plecach. Umieść poduszkę lub złożony ręcznik między kolanami. Stopy leżą na podłodze rozstawione na szerokość bioder. Ręce ułóż wzdłuż tułowia. Robiąc wydech unieś biodra w górę tak, aby tułów i uda tworzyły jedną linię. Unosząc biodra delikatnie ściśnij poduszkę kolanami, podciągając jednocześnie do góry w stronę pępka i do wewnątrz mięśnie dolnej partii brzucha. Robiąc wdech opuść biodra.

Połóż się na jednym boku. Ugnij nogi w kolanach. Wsuń poduszkę lub złożony ręcznik między kolana. Robiąc wydech delikatnie ściśnij poduszkę kolanami jednocześnie wciągając pępek do środka, jakby przyklejając go do kręgosłupa. Wraz z wdechem rozluźnij mięśnie. Po ukończeniu serii wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.

W leżeniu na boku, ugnij górną nogę kładąc kolano na poduszce lub złożonym ręczniku leżącym przed tobą na wysokości pasa. Dolną nogę wyprostuj w dal. Ułóż się wygodnie. Z wydechem napinaj mięśnie dna miednicy. Po ukończeniu serii wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.

Usiądź wygodnie na krześle. Wyprostuj plecy, ściągnij łopatki. Ustaw stopy na podłodze w delikatnym rozkroku. Pochyl prosty tułów do przodu opierając dłonie lub łokcie na udach. Ćwicz mięśnie dolnej partii brzucha jakby wciągając je do środka (wydech) i wypychając na zewnątrz (wdech).

Opracowała: mgr Agata Frysztak, doktorantka AWF Warszawa, instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością fitness, współzałożycielka Stowarzyszenia ESPAR 50+
Konsultacja medyczna: dr Piotr Dobroński, dr hab. Piotr Radziszewski
Źródło: Informator NTM, II edycja, 2007

Pin It on Pinterest