Neuromodulacja na Śląsku

Do grona placówek, w których dostępny jest zabieg neuromodulacji nerwów krzyżowych dla pacjentów z najcięższymi postaciami NTM, dołącza Śląskie Centrum Urologii “Urovita”.

W placówce kwalifikacją do zabiegu zajmują się:

  • Zastępca Ordynatora lek. Wojciech Michalik
  • Dr n. med. Dariusz Szmydki

Konsultacje odbywają się w każdą środę, w godzinach 9:00 – 10:30, po wcześniejszym umówieniu wizyty. Rejestracja wizyt pod numerem: 32 111 42 42, więcej informacji na stronie: www.urovita.pl.

Neuromodulacja nerwów krzyżowych to małoinwazyjna, skuteczna i odwracalna metoda leczenia, stosowana na całym świecie od ponad 25 lat. Polega na stałym pobudzaniu impulsami elektrycznymi korzeni grzbietowych nerwów za pośrednictwem elektrod wprowadzanych do otworów w kości krzyżowej S2-S3. Wskazaniami do jej wykonania są:

  • zespół pęcherza nadreaktywnego u pacjentów, u których leczenie standardowe jest nieskuteczne bądź przeciwwskazane,
  • zatrzymanie bądź znaczne zaleganie moczu, których przyczyny nie stanowi przeszkoda strukturalna.

Neuromodulacja jest również opcją leczenia chorych, którym zaproponowano leczenie operacyjne pod postacią częściowego wycięcia pęcherza moczowego i powiększenia izolowaną pętlą jelita lub wycięcia pęcherza moczowego z nadpęcherzowym odprowadzeniem moczu.

Zabieg składa się z dwóch etapów: fazy testowej i fazy wszczepienia. Faza testowa polega na tymczasowej obserwacji skuteczności terapii w codziennym życiu pacjenta. W tym celu lekarz wprowadza elektrodę (cienki drut) w pobliżu nerwów w dolnej części pleców. Elektrodę tę podłącza się do stymulatora zewnętrznego, noszonego na pasku, dzięki któremu pacjent sam może regulować napięcie prądu stymulatora aby uzyskać najlepszy wynik terapii Dzięki temu testowi można określić długookresowy wynik stosowania terapii. W kolejnym etapie, czyli w fazie wszczepienia, elektrodę podłącza się do niewielkiego neurostymulatora (InterStim), który zostaje umieszczony pod skórą w górnej części pośladka. Lekarz programuje parametry urządzenia w taki sposób, aby odtworzyć stymulację testową. Zabieg ten trwa ok. godziny i może zostać wykonany w znieczuleniu miejscowym. Terapia pomaga przywrócić normalną pracę nerwów, dzięki czemu ustępują dolegliwości związane z objawami pęcherza nadaktywnego (OAB). Bateria neurostymulatora ulega wyczerpaniu zazwyczaj po 4-6 latach użytkowania w zależności od napięcia prądu jaki generuje stymulator aby uzyskać zmniejszenie objawów OAB.

Od 1 kwietnia 2019 roku neuromodulacja krzyżowa jest w pełni dostępna jako świadczenie gwarantowane w oddziałach urologicznych i ginekologicznych. Obecnie przygotowanych do wykonywania zabiegu zostało przygotowanych 8 placówek szpitalnych – 2 ginekologiczne i 6 urologicznych.

Pin It on Pinterest