Leczenie robotem – kryteria dla ośrodków i lekarzy

Jak informowaliśmy wcześniej, od 1 kwietnia chorzy na nowotwór prostaty będą mieli zagwarantowane darmowe leczenie chirurgiczne z użyciem robota. Ministerstwo wskazało kryteria, które muszą spełnić ośrodki oraz lekarze, żeby wejść do programu.

Takie świadczenie będą mogły wykonywać placówki medyczne, które posiadają: oddział szpitalny o profilu urologia lub oddział o profilu chirurgia onkologiczna a także blok operacyjny w lokalizacji. Ponadto ośrodki te muszą mieć również udokumentowane wykonanie co najmniej 100 operacji usunięcia prostaty z powodu nowotworu rocznie, przy czym ten warunek dotyczy operacji usunięcia prostaty nie tylko przy użyciu systemu robotowego, ale też innymi metodami.

Oczywiście lekarz przeprowadzający zabieg będzie musiał posiadać doświadczenie z zakresu przeprowadzania operacji z zastosowaniem systemu robotowego. Taki zabieg może być wykonywany przez lekarza specjalistę w dziedzinie urologii lub chirurgii onkologicznej lub chirurgii czy chirurgii ogólnej, posiadającego udokumentowane doświadczenie pokazujące, że przeprowadził co najmniej 50 zabiegów prostatektomii z zastosowaniem systemu robotowego w ostatnim roku lub średnio 50 w ostatnich dwóch latach – oświadcza Ministerstwo Zdrowia.

Źródło: Rynek Zdrowia

Pin It on Pinterest