Zmiany w strategii refundacyjnej

Wiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski zapowiedział, że resort chce bardziej pilnować terminu 180 dni na rozstrzygnięcie decyzji refundacyjnych. Ma to wpłynąć na usprawnienie procesu refundacyjnego i jasne określenie tego, do jakich terapii refundowanych mają dostęp pacjenci.

Z kolei Krzysztof Łanda, były wiceminister zdrowia twierdzi, że jakkolwiek postulat dotyczący przestrzegania terminu 180 dni jest “ze wszech miar słuszny”, to jednak, wbrew zapowiedziom obecnego wiceministra, wkrótce może się pojawić więcej decyzji pozytywnych, a nie negatywnych. – Przecież pula środków niewydanych przez NFZ jest gigantyczna i na coś trzeba je wydać. A na co lepiej je wydać, niż na świadczenia zdrowotne dla pacjentów?

Jednocześnie Maciej Miłkowski podkreślał, że ten rok będzie kolejnym rekordowym rokiem w refundacji. – Ten rok, według naszych wyliczeń, będzie ponownie rekordowy. Już teraz osiągnęliśmy poziom analogiczny do tego z ubiegłego roku. Od czterech lat systematycznie zwiększamy wartość nowo refundowanych leków – mówił. Dodał również, że to nie koniec, ponieważ w planach resortu jest jeszcze kilka dużych decyzji refundacyjnych.

Szczegóły: www.cowzdrowiu.pl

Pin It on Pinterest