Stomia: Posłowie kierują liczne interpelacje

prawo, paragraf, legislacja

W związku z opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia w dniu 8 lipca 2022 roku projektem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, posłowie wystosowali do Ministra Zdrowia szereg interpelacji poselskich.

Interpelacje w dużej mierze wynikają z zaniepokojonych głosów pacjentów stomijnych, którzy obawiają się, że ich sytuacja nie tylko nie ulegnie poprawie, ale wręcz może się pogorszyć.

W jednej z nich, grupa posłów: Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Urszula Augustyn, Rajmund Miller, Marek Hok (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska) prosi Ministra Zdrowia o odpowiedź na pytania:

  1. Dlaczego Ministerstwo Zdrowia planuje ograniczyć pacjentom dostęp do środków pielęgnacji tylko do pasty stomijnej raz na miesiąc lub 15 pierścieni/30 półpierścieni oraz chusteczek (30 szt.) lub sprayu (1 szt.) do usuwania przylepca? Czy oznacza to, że nic poza wymienionymi środkami nie będzie refundowane?
  2. Na jakich danych bazowało Ministerstwo Zdrowia przy wyliczaniu limitów? Dlaczego zostały przyjęte ceny, które nie są aktualne?
  3. Dlaczego Ministerstwo Zdrowia chce ograniczenia możliwości kontynuacji zleceń przez pielęgniarki i położne dla pacjentów ze stomią?
  4. Dlaczego zaopatrzenie dla stomika ma być wystawiane na czterech odrębnych zleceniach w zależności od typu środków do zaopatrzenia stomii?

Źródło: www.niesamodzielnym.pl

Pin It on Pinterest