Chirurgia robotowa w UCK

chirurgia, operacja, sala operacyjna, leczenie robotowe, rak prostaty

Od lipca – w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku – operacje laparoskopowe mogą być wykonywane w asyście robota.

Dla pacjenta operacja w asyście robota to większe bezpieczeństwo oraz szanse na odzyskanie zdrowia, a dla lekarza cały zabieg jest po prostu łatwiejszy do przeprowadzenia. – Chcemy pomagać naszym pacjentom jak najlepiej. Wprowadzenie tej techniki jest efektywną drogą do osiągnięcia tego celu – wyjaśnia prof. Marcin Matuszewski, ordynator Kliniki Urologii UCK w Gdańsku.

Rak gruczołu krokowego już od kilku lat jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn w Polsce. Zdaniem ekspertów, chirurgia laparoskopowa w asyście robota to najlepszy z możliwych sposobów na walkę z tą chorobą. 

– Przygotowania do wprowadzenia chirurgii robotowej w UCK trwają już od dłuższego czasu. Mamy przeszkolony i certyfikowany czteroosobowy zespół – dwóch lekarzy i dwie pielęgniarki. W miarę rozwoju tej dziedziny będziemy rozszerzać certyfikację na kolejne osoby. Jestem szczęśliwy, że ta metoda w końcu zagościła u nas i nasz ośrodek zrównał się z najlepszymi na świecie – podkreśla prof. Marcin Matuszewski.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Pin It on Pinterest