Nie lekceważmy prostaty

Występujący u mężczyzn nowotwór prostaty jest niezwykle poważnym problemem. Warto przypomnieć, że regularne badania są podstawą profilaktyki. Niestety, wielu mężczyzn nadal lekceważy tę sprawę.

Jak czytamy, wśród najczęściej rozpoznawanych nowotworów złośliwych u mężczyzn to właśnie rak gruczołu krokowego zajmuje pierwsze miejsce. W 2019 roku odpowiadał za co piąte zachorowanie w tej grupie, wykazując równocześnie największą dynamikę wzrostu zachorowalności. Na drugim miejscu znalazł się nowotwór płuca (ok. 16 proc.), który kiedyś zdecydowanie dominował. 

Rak prostaty był również przyczyną 10,3 proc. zgonów odnotowanych z przyczyn nowotworowych u mężczyzn. W tym zestawieniu zajął drugie miejsce. Liderem pozostał nowotwór płuc, który był przyczyną 27,4 proc. zgonów.

Bardzo często rak prostaty jest diagnozowany na zbyt późnym etapie choroby. Na dodatek jeden na czterech diagnozowanych mężczyzn ma już przerzuty. Wniosek jest prosty – konieczne są regularne badania profilaktyczne. Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na wyleczenie – nawet 90 proc., jeśli rak zostanie rozpoznany na wczesnym etapie.

Podstawową metodą diagnostyczną jest badanie prostaty palcem przez odbytnicę (per rectum). Zwykle jest stosowana u mężczyzn rutynowo lub w przypadku podejrzenia raka stercza. Lekarz może w ten sposób zbadać i ocenić tylną część gruczołu krokowego (ponieważ przylega bezpośrednio do odbytnicy).

Rutynowym badaniem jest również oznaczenie swoistego antygenu sterczowego (PSA – Prostate Specific Antigen) w surowicy krwi. Osoby chorujące na raka gruczołu krokowego zwykle mają w krwiobiegu więcej tego antygenu.

Jeśli w którymś z tych badań wykryte zostanie coś niepokojącego (np. stężenie PSA powyżej górnej granicy), to jest to wskazanie do pogłębionej diagnostyki.

Jakie objawy powinny zaniepokoić? Wymienia się nietrzymanie moczu, trudności lub zwiększona częstotliwość jego oddawania, zaburzenia wzwodu lub obecność krwi w moczu lub spermie, bóle podbrzusza, odbytu lub krocza, a także bóle kości. Często jednak nie daje żadnych objawów.

Całość artykułu “Badania profilaktyczne. Prostatę badaj regularnie” dostępna na: www.wyborcza.pl

Pin It on Pinterest