Interpelacja w sprawie fizjoterapii uroginekologicznej

prawo, paragraf, legislacja

Posłanka Anita Sowińska (Koalicyjny Klub Poselski Lewicy) skierowała do Ministra Zdrowia interpelację nr 35750 w sprawie fizjoterapii uroginekologicznej.

W swoim piśmie posłanka pisze m.in.:

“(…) wiele kobiet po porodzie mierzy się z powikłaniami: pęknięciem krocza, nietrzymanie moczu, trudności w oddawaniu stolca, trudności w oddawaniu moczu, zrosty jamy brzusznej. Fizjoterapia, jako rozległa dziedzina nauk medycznych podejmuje się wielu zagadnień chorobowych w celu poprawy stanu zdrowia i jakości życia pacjenta. Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuję się kobietami przed i po porodzie, świadczeniami okołoporodowymi, chorobami związanymi z miednicą mniejszą i narządem rodnym. To nie tylko powikłania wspomniane powyżej, ale również choroby związane z: bólem miesiączkowym, czasami wieloletnim, bólem podczas stosunku seksualnego, obniżeniem narządu rodnego, zmianami zapalnymi w obrębie miednicy mniejszej, bólami w obrębie kości krzyżowej i ogonowej, endometriozą, rozejściem spojenia łonowego, problemami z zajściem w ciąże i wiele, wiele innych.”

W interpelacji zwraca się ponadto z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy Ministerstwo Zdrowia przeprowadzi konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia konsultacji fizjoterapeuty zajmującego się uroginekologią?
  2. Czy Ministerstwo Zdrowia przewiduje umieszczenie usługi fizjoterapeuty zajmującego się uroginekologią w zestawie świadczeń gwarantowanych (pooperacyjne, okołoporodowe, zespołowy bólowe miednicy mniejszej, zaburzenia mikcji, zaburzenia statyki miednicy mniejszej)?

Pełna treść interpelacji dostępna jest tutaj.

Pin It on Pinterest