Europejski Tydzień Urologii 2022

W dniach 26-30 września obchodzimy Europejski Tydzień Urologii. Jest on coroczną akcją organizowaną przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology – EAU). W tym roku hasło przewodnie tygodnia to: “Krew w moczu – to poważna sprawa”. To świetna okazja do tego, aby przypomnieć sobie, jak ważne jest wczesne diagnozowanie raka pęcherza moczowego i poważne traktowanie objawów.

Według nowego badania przeprowadzonego przez EAU, Europa ma jedne z najwyższych na świecie wskaźników zachorowalności na raka pęcherza moczowego. Wiedza na temat tej choroby jest jednak nadal niepokojąco niska. Badanie, które dotyczyło wiedzy na temat raka pęcherza moczowego i jego kluczowych objawów wśród dorosłych Europejczyków, wykazało, że prawie 60 proc. dorosłych Europejczyków nie posiada wiedzy na temat tego schorzenia.

Zmiana koloru moczu lub krew w moczu są zazwyczaj pierwszymi objawami raka pęcherza. Powinny one skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza.  Jednak ponad połowa (55 proc.) badanych nie wiedziała, że zmiana koloru moczu może być wczesnym objawem raka pęcherza.

Wczesne rozpoznanie raka pęcherza moczowego może znacznie poprawić wyniki leczenia. Jedną z najczęstszych pierwszych oznak raka pęcherza moczowego jest obecność krwi w moczu. Według badania 75 proc. dorosłych nie zawsze sprawdza swój mocz pod kątem zmiany koloru, a 22 proc. rzadko lub nigdy nie sprawdza swojego moczu.

Źródło: www.ntm.pl

Pin It on Pinterest