Rak pęcherza: karygodna sytuacja pacjentów

rak

W Polsce nie mamy możliwości nowoczesnego leczenia raka pęcherza moczowego – jednego z najpoważniejszych problemów onkologicznych. Do tej pory pacjenci nie doczekali się na program lekowy – mówi prof. Paweł Wiechno z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego NIO-PIB w Warszawie.

Polscy pacjenci z rakiem pęcherza moczowego od dawna czekają na dobre wiadomości, jeśli chodzi o możliwości leczenia, ale niestety w tym nowotworze nadal nie mamy dostępu refundacyjnego do nowoczesnych terapii – podkreśla natomiast dr hab. n. med. Jakub Kucharz z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego (NIO-PIB) w Warszawie.

Przypomniał również, że w ostatnim czasie powstały natomiast wytyczne Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej i Polskiego Towarzystwa Urologicznego, określające standard leczenia tej choroby w Polsce. Były one opracowywane przy współpracy urologów, onkologów klinicznych i radioterapeutów.

Prof. Paweł Wiechno nie ukrywał, że ma nadzieję, iż jesienią pojawi się nowy program lekowy dotyczący raka pęcherza moczowego, ale podkreślił, że “o tym, czy rzeczywiście tak będzie, dopiero się przekonamy”.

– Na razie mamy karygodną sytuację. Jesteśmy bez możliwości optymalnego leczenia nowotworu, który u mężczyzn jest w pierwszej piątce, jeśli chodzi o częstość zachorowań (ok. 7 tys. nowych przypadków rocznie), ale również o śmiertelność (50 proc. pacjentów umiera) – zaznaczył.

Czytaj więcej: www.rynekzdrowia.pl

Pin It on Pinterest