Nowe badanie pomoże wykryć raka prostaty?

Nowy, łatwy do wykonania i dający pewniejszy wynik test do diagnozowania raka prostaty z moczu został właśnie opracowany przez zespół brytyjskich naukowców z University of East Anglia. Test o nazwie PUR (Prostate Urine Risk) nie tylko pozwala na jednoetapową ocenę występowania raka, jest szybki i ma przystępną cenę, ale dodatkowo pozwala ocenić ryzyko agresywnego przebiegu choroby nowotworowej. To badanie moczu może zatem zrewolucjonizować walkę z rakiem prostaty.

Analizując męski układ moczowy, naukowcy doszli do wniosku, że idealną formą badania przesiewowego pod kątem biomarkerów wskazujących raka prostaty może być biopsja płynna. Komórki prostaty są transportowane do cewki moczowej, w wyniku czego komórki nowotworowe są obecne w wydzielinach i wykrywalne w moczu. “Ponieważ prostata stale wydziela, pobranie pierwszego porannego moczu oznacza, że ​​poziomy biomarkerów prostaty są znacznie wyższe, a wyniki bardziej klarowne” – mówi Jeremy Clark, jeden z autorów tego badania.

Dzięki nowemu badaniu osoby, które otrzymają negatywny wynik testu, będą musiały wykonywać test tylko co 2-3 lata, a nie, jak obecnie, co 6-12 miesięcy. Ponadto możliwe będzie przeprowadzenie go w warunkach domowych dzięki zastosowaniu środka konserwującego, który utrzymuje próbkę w temperaturze pokojowej. Ekspert podkreśla również, że testy moczu PUR zapewniają większą pewność niż badanie per rectum.

Szacuje się, że nowe badanie może zostać wprowadzone na rynek w ciągu 5-10 lat.

Całość artykułu “Proste badanie pomoże wykryć raka prostaty”: www.rp.pl.

Pin It on Pinterest