Opiekun onkologiczny standardem?

W Polsce od 1 stycznia 2023 roku ma działać Krajowa Sieć Onkologiczna, a każdy pacjent otrzyma opiekuna. Będzie on nadzorował proces leczenia zgodnie z indywidualnym planem ustalonym przez konsylium lekarzy.

Jak podkreśla wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, Krajowa Sieć Onkologiczna ma służyć temu, aby pacjent nie czuł się zagubiony w systemie. – Każdy pacjent, u którego będziemy mieli nawet podejrzenie choroby nowotworowej, będzie miał swojego opiekuna, który będzie „prowadził go za rękę”, to jest umawiał diagnostykę, badania, konsylia czy operacje – tłumaczy, dodając, że kończą się już prace nad budową Krajowej Sieci Onkologicznej. Ustawa jest już przygotowana, a na jesieni powinna zostać uchwalona przez rząd. – Chcemy, aby od 1 stycznia 2023 roku ta sieć zaczęła działać – podsumowuje wiceminister Kraska.

W skoordynowanej opiece onkologicznej niezbędna jest osoba, która łączy pacjenta z zespołem zajmującym się, na co dzień diagnostyką i leczeniem nowotworów – podkreśla dr hab. Adam Maciejczyk prof. UMW, past-prezes PTO, przewodniczący Krajowej Rady ds. Onkologii. – Na pewno poprawia to komfort chorego, ale również pozwala zaoszczędzić cenny czas specjalistów i bardziej efektywnie wykorzystać dostępny sprzęt medyczny. Należy stale rozwijać umiejętności i zakres działania koordynatorów, a ich szkoleniem powinni się zająć praktycy, którzy mają już doświadczenie w tym zakresie. Praca koordynatora wymaga posiadania specyficznej wiedzy dotyczącej struktury opieki w danym województwie (każde województwo ma swoją unikalną strukturę), a także wiedzy o przebiegu choroby pacjenta z danym rozpoznaniem nowotworowym. Pacjenci bardzo dobrze oceniają koordynatorów w ankietach satysfakcji – dodaje.

Źródło: www.prawo.pl

Pin It on Pinterest