Październik miesiącem raka piersi

Guz wyczuwalny nawet podczas prostego domowego badania to najbardziej typowy objaw raka piersi. Niestety ten złośliwy nowotwór, który w ciągu roku atakuje i zabija tysiące Polek, jest bardzo podstępny.

Październik, który jest miesiącem świadomości raka piersi, to dobry moment, żeby zdać sobie sprawę ze skali zagrożenia. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2020 roku w Polsce raka piersi wykryto u ok. 24 tys. kobiet (wzrost w ciągu ostatnich dwóch dekad o 10 tys.). W tym samym czasie blisko 9 tys. pacjentek zmarło.

Jak czytamy na portalu WP abcZdrowie rak piersi to najczęściej występujący w Polsce nowotwór złośliwy wśród kobiet. Atakuje przede wszystkim kobiety między 50. a 70. rokiem życia i w tej grupie najczęściej kończy się śmiercią. Niestety coraz więcej przypadków jest diagnozowanych u młodszych pacjentek, nawet po 30. roku życia.

Statystyki wyraźnie pokazują, jak bardzo niebezpieczny jest to nowotwór. Dlatego kluczowa jest profilaktyka, samokontrola piersi, którą każda kobieta jest w stanie wykonywać w domu, a także regularne badania USG, a po 50. roku życia również mammograficzne – mówi dr n.med. Agnieszka Ledniowska, specjalistka ginekologii i położnictwa oraz medycyny estetycznej.

To właśnie podczas samobadania można wykryć pierwsze niepokojące zmiany. Najbardziej typowym i najczęściej występującym objawem jest guz. Każde niepokojące zgrubienie czy stwardnienie wyczuwane w trakcie badania jest wskazaniem do niezwłocznej konsultacji u ginekologa, który zbada piersi, zleci badania diagnostyczne i w razie stwierdzenia zmian nowotworowych skieruje na leczenie – zaznacza.

Czytaj więcej: portal.abczdrowie.pl

Pin It on Pinterest