Neuromodulacja – pierwszy zabieg w Bielsku-Białej

chirurgia, operacja, sala operacyjna, leczenie robotowe, rak prostaty

W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej przeprowadzono pierwszy zabieg neuromodulacji krzyżowej.

Zabieg tzw. neuromodulacji krzyżowej, którego celem jest uzyskanie prawidłowej pracy pęcherza moczowego, przeprowadzili po raz pierwszy lekarze w bielskim Szpitalu Wojewódzkim – poinformowała rzecznik placówki Anna Szafrańska.

Do neuromodulacji kwalifikuje się pacjentów, u których inne formy leczenia okazały się nieskuteczne. Zabieg, określany w języku angielskim Sacral Nerve Stimulation, przeprowadził z powodzeniem zespół lekarzy z oddziałów urologii i onkologii urologicznej, a także neurochirurgicznego bielskiej placówki – dodała dalej rzecznik.

Dr hab. n. med. Jerzy Słowiński, kierownik Oddziału Neurochirurgicznego Szpitala Wojewódzkiego wyjaśnił, że zabieg polega na wszczepieniu przez naturalny otwór w kości krzyżowej specjalnej elektrody, która ma za zadanie stymulować nerw krzyżowy. – W drugim etapie leczenia elektroda łączona jest ze wszczepionym pod skórą neurostymulatorem, który generuje odpowiedni prąd, przewodzony do nerwu krzyżowego przez elektrodę. – wyjaśnił specjalista.

Dr Wojciech Malinowski, urolog z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej, który przeprowadzał zabieg podkreślił, że stymulacja nerwów krzyżowych jest uznaną w świecie metodą leczenia zaburzeń oddawania moczu. Daje ona szansę na wyleczenie pacjentów, którzy do tej pory nie mieli możliwości uzyskać pomocy w naszym regionie. – Dodatkową satysfakcję przynosi fakt, że jest to kolejna, obok biopsji fuzyjnej prostaty, nowoczesna procedura urologiczna dostępna w naszym oddziale w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. – powiedział dr Malinowski.

Planowane jest przeprowadzenie neuromodulacji krzyżowej u kolejnych pacjentów Szpitala Wojewódzkiego.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Pin It on Pinterest