Bezpłatne badania pod kątem raka prostaty

800 mężczyzn przebada bezpłatnie w listopadzie Białostockie Centrum Onkologii (BCO) w ramach profilaktyki raka prostaty. Tyle osób zapisało się na badania PSA, które będą wykonywane w listopadowe weekendy.

Szpital zaprosił na badania PSA mężczyzn po 40-tym roku życia. W badaniu tym, wykonywanym z krwi, określa się poziom specyficznego antygenu prostaty – PSA

Panowie, u których wynik ten będzie wskazywał na nieprawidłowości, będą objęci dalszą diagnostyką i leczeniem

Lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii podkreślali w ostatnich latach przy okazji listopadowych akcji profilaktycznych, że z roku na rok wzrasta wśród mężczyzn świadomość na temat konieczności badania się, a to ważne, bo wcześnie wykryty rak to większa szansa na wyleczenie i życie. To ważne także dlatego, że w Polsce rośnie zachorowalność na raka prostaty.

Specjaliści oceniali także, że z roku na rok udaje się pokonywać wstyd związany z nowotworami męskimi, panowie przychodzą się badać zachęcani przez kobiety z rodziny, najbliższego otoczenia, albo z własnej chęci.

Co roku o profilaktyce nowotworów męskich przypomina w listopadzie na świecie akcja społeczna “Movember” (od angielskich słów moustache (wąsy) i november (listopad).

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Pin It on Pinterest