Robot da Vinci w Łodzi

chirurgia, operacja, sala operacyjna, leczenie robotowe, rak prostaty

W szpitalu im. Kopernika w Łodzi rozpoczęto wykonywanie zabiegów przy użyciu robota “da Vinci” refundowanych przez NFZ.

Robotów chirurgicznych przybywa w Polsce. Do listy lecznic, wykorzystujących je w operacjach raka prostaty dołącza Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

“Kopernik” to pierwsza w województwie łódzkim publiczna placówka, w której w ramach leczenia chirurgicznego nowotworu złośliwego gruczołu krokowego wykonywane są refundowane przez NFZ operacje przy użyciu robota “da Vinci” – poinformowała lecznica w mediach społecznościowych.

Listopad jest miesiącem, w którym szczególną uwagę zwraca się na problemy zdrowia mężczyzn, dlatego szczególnie cieszy nas fakt, że w właśnie w tym miesiącu mogliśmy zapoczątkować nowy etap w rozwoju szpitala. Teraz zyskujemy nowe możliwości m.in. w leczeniu typowo męskich schorzeń – chwali się lecznica.

Operacje wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym. Na skórze brzucha wykonuje się drobne nacięcia, przez które wprowadzane są do ciała pacjenta ramiona robota z instrumentami oraz dwa dodatkowe instrumenty dladziała  kamera, pozwalająca na uzyskanie trójwymiarowego obrazu pola operacyjnego. Dzięki niej lekarz widzi pole operacyjne w 3D oraz w 10-krotnym powiększeniu.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Pin It on Pinterest