Najczęstszy nowotwór u mężczyzn

Jeszcze do niedawna to rak płuca był największym zabójcą mężczyzn w Polsce. Od kilku lat na niechlubnym pierwszym miejscu zastąpił go rak prostaty. Obecnie jest on najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn – powiedział konsultant krajowy ds. urologii prof. Tomasz Szydełko.

Rak prostaty to najczęstszy nowotwór, który występuje u mężczyzn w naszym kraju 

 Każdego roku z powodu tej choroby umiera ok. 5 tys. mężczyzn. W statystykach obserwujemy stały i dynamiczny wzrost zachorowalności – podkreśla prof. dr hab. Tomasz Szydełko, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Urologii we Wrocławiu.

Lekarze od lat apelują do mężczyzn w średnim wieku, żeby poddawali się badaniom profilaktycznym. Rak prostaty przed długi czas nie daje bowiem żadnych dolegliwości.

 Rak prostaty kojarzy się przede wszystkim z podeszłym wiekiem i na ogół się z nim wiąże. Jednak nie znaczy to, że choroba nie może dotknąć młodego mężczyzny. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, do których specjaliści zachęcają panów nie tylko w listopadzie – miesiącu tradycyjnie poświęconym walce z męskimi chorobami, wśród których najpoważniejszym problemem są nowotwory gruczołu krokowego – napisano w komunikacie biura prasowego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Pin It on Pinterest