Naukowcy chcą wprowadzić metody terapeutyczne, dzięki którym nastąpi redukcja ryzyka nawrotu nowotworu prostaty do około 22 proc. Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn oraz drugim pod względem liczby zgonów – poinformowała w komunikacie prasowym Agencja Badań Medycznych.
– Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn oraz drugim pod względem ilości zgonów. Naukowcy chcą wprowadzić nowe metody terapeutyczne, dzięki którym przewidują redukcję ryzyka wznowy do około 22 proc. – podkreślono w komunikacie ABM.
W badaniu “177Lu-PSMA jako systemowe leczenie uzupełniające u chorych na raka prostaty wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka po leczeniu radykalnym z zastosowaniem teleradioterapii lokoregionalnej i hormonoterapii” finansowanym przez Agencję Badań Medycznych planowany jest udział 200 chorych na raka gruczołu krokowego wysokiego lub bardzo wysokiego ryzyka, bez cech rozsiewu choroby nowotworowej w badaniach radiologicznych po zakończonej radioterapii, podczas kontynuowana hormonoterapii. Udział w badaniu jest dobrowolny, pacjent może wycofać też swoją zgodę na udział w badaniu na dowolnym etapie jego realizacji.
Przewiduje się, że nowa metoda leczenia nowotworu prostaty wpłynie na zwiększenie się odsetka chorych wyleczonych. Szacuje się, że spadnie ryzyko wznowy biochemicznej z 30-40 proc. do około 22-30 proc.
Więcej: www.rynekzdrowia.pl