Jak wynika z z raportu Upper Finance i Polskiej Federacji Szpitali, robotyka chirurgiczna w Polsce rozwija się znacznie szybciej niż na rynkach zachodnich i tak też może być w kolejnych latach.
– Jeżeli chodzi o dostępność robotyki chirurgicznej w Polsce, to na jeden system przypada około 2 mln osób. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych na jeden system przypada około 80 tys. osób, a w Europie – 624 tys. Czyli mamy do pokonania dystans związany przede wszystkim z dostępnością do tego typu sprzętu – powiedziała w rozmowie z agencją Newseria Biznes Joanna Szyman, prezes zarządu NEO Hospital z Grupy Upper Finance.
Dostępność do systemów robotycznych w Polsce zmienia się z roku na rok. W stosunku do badania z 2021 roku wzrosła o 25 proc.
– Spodziewamy się, że w Polsce rynek robotyki chirurgicznej osiągnie wartość około 1 mld zł w ciągu pięciu najbliższych lat. Będzie się to przekładało na około 20 tys. procedur wykonywanych z użyciem robotów rocznie, bo tych systemów mamy już kilka i są to zarówno roboty miękkotkankowe, jak również ortopedyczne, neurochirurgiczne, kardiologiczne – mówi Joanna Szyman.
Źródło: www.medicalpress.pl