NFZ apeluje: Kluczowa jest cytologia

Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. Rocznie jest wykrywany u ok. 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu. W Polsce notowany jest jeden z najniższych w Europie odsetek przeżyć 5-letnich, będący miarą wyleczalności tego raka. Rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych. Dlatego tak ważna jest cytologia.

Cytologia nie boli, ratuje życie

Badanie cytologiczne polega na pobraniu materiału z szyjki macicy za pomocą małej szczoteczki. Następnie bada się mikroskopowo pobrane komórki nabłonka. Dzięki temu można zdiagnozować nawet niewielkie nieprawidłowości. Wczesne zmiany, wykryte w komórkach szyjki macicy, można całkowicie wyleczyć. Każda kobieta po 25 r. ż. powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne.

Program profilaktyki raka szyjki macicy

Jeśli jesteś kobietą w wieku 25-59 lat i w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonałaś przesiewowego badania cytologicznego, skorzystaj bezpłatnie z Programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Cytologię wykonasz w:

  • każdym gabinecie ginekologiczno-położniczym NFZ
  • gabinecie położnej POZ posiadającej uprawnienia do pobierania rozmazów cytologicznych, w ramach umowy z NFZ.

Sprawdź, gdzie zrobisz badanie

Źródło: nfz.gov.pl

Przypominamy!
Skutkiem leczenia nowotworów są różne działania niepożądane. Jednym z nich może być nietrzymanie moczu.

Pin It on Pinterest